Kultura

The doors - niezwykłe fakty o zespole

Zebraliśmy 21 intrygujących faktów do wchłonięcia podczas ponownego zapoznania się z psychodelicznym bluesem The Doors.

1. W 1968 roku, frontman Jim Morrison został zapytany przez New York Magazine, jak przygotowywał się do sławy. "Przestałem się obcinać", odpowiedział.

2. Płyta The Doors z własnym tytułem została nagrana w ciągu sześciu dni od początku do końca.

3. Fryzjer Jay Sebring dał Jimowi Morrisonowi swoją słynną fryzurę "Alexander The Great" w 1967 roku. Został zastrzelony przez akolitów Charlesa Mansona w 1969 roku w domu jego przyjaciółki, aktorki Sharon Tate.

4. Keyboardist Ray Manzarek nazywał się właściwie Manczarek, ale po utworzeniu Drzwi zmienił polskie nazwisko.

5. Wykonawca wytwórni Jac Holzman podpisał kontrakt z The Doors to Elektra po tym, jak Arthur Lee z Love dał mu cynk o zbliżających się Kalifornijczykach grających w popularnym klubie Whisky A Go Go.

6. Po tym jak Morrison po raz pierwszy usłyszał swoje piosenki a cappella, oburzony Manzarek powiedział swojemu przyjacielowi "zarobimy milion dolarów".

7. Jim Morrison miał romans z niemieckim wokalistą The Velvet Underground, Nico. Andy Warhol chciał sfilmować ich uprawiających seks do swojego filmu, kurwa. Jim odrzucił go z "Fuck off, Andy".

8. Po śmierci w 1970 roku jego byłej kochanki Janis Joplin, Morrison mówił kumplom z baru "Pijesz z następną".

9. Ze względu na wczesną nieśmiałość Morrisona, Ray Manzarek śpiewał większość piosenek na najwcześniejszych koncertach Doors.

10. Podczas nagrywania pierwszego albumu Morrison podobno wykrzyknął: "Nie mamy dość oryginalnych piosenek". Następnego dnia gitarzysta Robby Krieger sprowadził "Light My Fire".

11. Okładka "Backdoor Man" Williego Dixona znalazła się na The Doors jako ukłon w stronę obsesji na punkcie seksu analnego Morrisona. W biografii "Mick Wall's Love Becomes A Funeral Pyre" jest napisane: "Każda grupa na Sunset narzekała teraz prywatnie na to, jak Jim ich o to nękał".

12. Grając w Fillmore w 1967 roku, Morrison fachowo powalił słynnego promotora z San Francisco Billa Grahama mikrofonem, którym huśtał się dziko.

13. Jeszcze kilka lat temu, z dala od wyżyn swojej sławy z lat 70., Alice Cooper była kumplem od picia Jima Morrisona w 1968 roku.

14. No One Here Gets Out Alive, wczesna biografia The Doors, stwierdziła, że córka Errola Flynna, Rory, była groupie Doors podczas ich występu w 1966 roku w Whisky A Go Go.

15. Ojciec Morrisona, Steve Morrison, był elitarnym amerykańskim pilotem myśliwskim w czasie II wojny światowej. Steve zdobył Brązową Gwiazdę w wojnie koreańskiej za "heroiczne osiągnięcia" w strefie walki.

16. Kiedy Ray Manzarek po raz pierwszy poznał Jima podczas studiów filmowych na UCLA, przyszły bóg rocka został opisany jako wyrzutek nadwagi.

17. Reklamą albumu The Doors opatrzonego własnym tytułem był pierwszy rockowy billboard wzniesiony na Sunset Strip.

18. Morrison był nerwowym dzieckiem, które zmoczyło łóżko. Podobno jego matka za karę zmusiła go do spania w mokrej pościeli.

19. Podczas swojej europejskiej trasy koncertowej w 1968 r. The Doors wystąpili w Amsterdamie bez swojego frontmana, który został zatarty na lokalnych substancjach. Mówiono, że tłum ledwo co zarejestrował nieobecność.

20. "When Hello I Love You" stało się hitem The Doors w 1968 roku, wydawcy Raya Daviesa poszli za zespołem za zerwanie przeboju The Kinks z 1965 roku "All Day And All Of The Night". "Mój wydawca chciał pozwać", Davies powiedział później Rolling Stone'owi. "Nie chciałem tego zrobić. Chyba gdzieś poszli na układ."

21. Pomimo, że Whisky A Go Go w 1967 roku została zatrudniona jako zespół domowy, nawet założyciel Whisky, Elmer Valentine, nie został oszczędzony w rutynowych tyradach słownych Morrisona. Morrison krzyczał "Fuck you, Elmer!" ze sceny w trakcie swoich bingów.

Zobacz także: The Doors - teksty piosenek

Komentarze (0)

Zostaw komentarz