Inne

Zasady żywienia i porady dotyczące dokarmiania ptaków zimą

Zima jest ciężkim okresem dla wielu istot żyjących, w tym zwierząt. Warstwa śniegu lub lodu, które leżą na ziemi utrudniają dostanie się do pokarmu, który do tej pory leżał na powierzchni ziemi. Głód dotyka wszystkie zwierzęta, zarówno te małe, duże, jak i ptaki. Aby wspomóc możliwość przeżycia ptaków w trakcie zimy, warto otoczyć je naszą opieką i rozpocząć ich dokarmianie.

"Z lotu ptaka", czyli jak wygląda okres zimowy dla ptaków?

Wraz z pokryciem całej ziemi śniegiem i lodem staje się wręcz niemożliwe, by znaleźć ziarna, nasiona lub trawy. Szukanie jedzenia staje się wyjątkowo wyczynowym zadaniem. Kiedy jeszcze, na dodatek, temperatura silnie się obniża, trudno jest nie tylko znaleźć jedzenie, ale również ogrzać się i przeżyć. Opieka i troska człowieka, własnie w takich chwilach, jest niezbędna ptakom. Jeżeli tylko jesteśmy w stanie, powinniśmy starać się pomagać naszym "mniejszym braciom" umożliwiając im znalezienie pokarmu obok miejsc naszego zamieszkania. 

Pomoc w dokarmianiu ptaków

Nie wszystkie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów. Wiele z nich pozostaje na stałym gruncie, a niektóre przylatują do nas z innych miejsc. Ptaki buszujące zimą w naszych ogrodach, to między innymi wróble, sikorki i gawrony, poza nimi spotkamy także wiele innych gatunków. Wszystkie nasiona, który były jeszcze zdatne do odnalezienia, wśród niewielkich śnieżnych zasp podczas rozpoczynania się okresu zimowego, wraz z nastaniem mrozów i pełnej zimy jest już bardzo trudne do odzyskania. Opinie na temat dokarmiania ptaków są różne. Przeciwnicy mówią o tym, że ingerencja w życie zwierząt jest zbyteczne, odnajdywanie pokarmu powinno być zadaniem ptaków, tak aby ćwiczyły one samodzielność. Wysoki stopień urbanizacji sprawia jednak, że nie jest tak łatwo ptakom znaleźć jedzenie, więc ich sytuacja wymaga naszego wsparcia, w przeciwnym razie czeka je śmierć z głodu i mrozu. Dobrze więc, że istnieje wiele zwolenników dokarmiania ptaków, którzy chętnie edukują innych w tej kwestii.

Co powinieneś wiedzieć o prawidłowym sposobie dokarmiania ptaków?

Osoby, które są przeciwne dokarmianiu ptaków mają jednak trochę rozsądku i ich stwierdzenia wiążą się z prawdą. Nadgorliwość w dokarmianiu ptaków może przynieść złe skutki, a efekty tego będą tragiczne. Ułatwienie dostępu do pokarmu ptakom w momencie, kiedy mogą zrobić to same, faktycznie nauczy je, że nie muszą być samodzielne, bo ludzie zawsze pomogą, przez co szybko odzwyczajają się one od radzenia sobie w trudnych warunkach. Rozpocznijmy więc dokarmiać ptaki dopiero, gdy zaczną się pierwsze mocniejsze przymrozki, albo najlepiej dopiero w momencie, kiedy śnieg zakryje już każdy skrawek ziemi grubą warstwą puchu. 

Ważny jest również termin, w którym kończymy dokarmianie ptaków. Nieodpowiednim zabiegiem byłoby zakończenie dokarmiania wraz z nastaniem odwilży. Ważne jest, żeby odczekać parę dni i dopiero wtedy zaprzestać dokarmiania, kiedy lód pokrywający ziemię zniknie na stałe również z pól i lasów. Przy wyjątkowo długiej zimie taka pomoc może trwać nawet aż do pierwszych dni, a nawet tygodni wiosny.

żywienie ptaków zimą

Pamiętaj o regularności!

Pomaganie ptakom nie może być jednorazowe. Wystarczy, że spróbowałeś im pomóc raz, a to zobowiązuje Cię do regularnej pomocy przez cały okres zimowy. Ptaki szybko zapamiętują dokąd muszą się udać, żeby otrzymać pomoc w dostarczeniu pokarmu. Jeżeli tego pokarmu nie będzie w karmniku, mimo że do tej pory był, ptaki może dotknąć głód, ponieważ same będą już bezradne w poszukiwaniu jedzenia. Jeżeli decydujesz się na karmienie ptaków w trakcie spacerowania, powinieneś kontynuować tę praktykę nawet gdy warunki pogodowe będą jeszcze gorsze niż dotychczas, a Tobie samemu będzie ciężko wyjść z domu.

Jaki pokarm dostarczać ptakom?

Właściwy dla ptaków pokarm, to taki, który występuje w ich naturalnym środowisku. Dlatego przede wszystkim w tym celu będą nadawać się nasiona, zboża, kasze, orzechy oraz tłuszcze zwierzęce i płatki zbożowe. Podawanie pieczywa jest niezalecane, świeżego w żadnym wypadku, czerstwego w minimalnych ilościach. Ze względu na to, że sól jest dla ptaków trująca, należy zwrócić uwagę, by nie podawać im produktów, które zawierają w swoim składzie ten składnik. Istotnym elementem podczas pomocy ptakom jest podawanie im wody. Trudno jest znaleźć w przyrodzie wodę, która nie zamieniła się w lód podczas silnego mrozu, dlatego udostępnijmy ptakom źródło zdatnej wody przy podawanym im pokarmie.

Kule z nasionami będą najlepszym rozwiązaniem dla osób, które maja wątpliwości jaki pokarm podawać ptakom, oraz dla tych, którzy szukają najlepszego pokarmu dla tych bezbronnych istotek.

Kule dla ptaków do dokarmiania zimą

Proponowane przez Krakvet kule tłuszczowe z nasionami są najlepszym pełnowartościowym pokarmem dla ptaków. Duże ilości tłuszczu oraz wyselekcjonowane zboża i ziarna stanowią najlepszy posiłek dla ptaków w trakcie wymagającej zimy. W skład kuli wchodzą również ziarna słonecznika, pszenicy, kukurydzy oraz sorgo. Odpowiednio dobrany stosunek tych składników względem siebie pomaga ptakom przetrwać czas mrozów. Ilość energii dostarczana w kulach tłuszczowych dla ptaków jest właściwa do utrzymania ich w cieple i zdrowiu podczas tego trudnego pogodowego okresu. W składzie kuli tłuszczowej nie ma sztucznych dodatków, dzięki czemu jest to pokarm bardzo dobrze przyswajany przez zwierzęta.

W jaki sposób dokarmiać ptaki?

Przede wszystkim pamiętajmy, by podejmując się raz tego ważnego i odpowiedzialnego zadania należy robić to systematycznie, aż do zejścia warstwy lodu z gleb pól i lasów, a począwszy od mocniejszych przymrozków, lub momentu, w którym śnieg przykrywa każdy fragment ziemi dość grubą warstwą. Ważne jest też, żeby robić to w ogóle. Bez naszej pomocy ptaki mogą nie przetrwać zimy.

 

Zobacz też: sklepkarm.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz