Inne

Niszczarka do papieru – urządzenie niezbędne w każdym biurze

Biuro to miejsce, które generuje niesamowitą liczbę dokumentów. W niektórych firmach drukarki pracują non-stop. Wiadomo, że część dokumentów musi być zarchiwizowana na wypadek kontroli ZUS-u lub Państwowej Inspekcji Pracy. Chodzi tutaj głównie o wszystkie sprawozdania finansowe, faktury, rozliczenia, rachunki czy akta pracownicze. Co zatem zrobić z całą masą innych papierów, które nie są już ani potrzebne, ani aktualne? Należy je zniszczyć tak, aby żadne informacje nie dostały się w niepowołane ręce. Oczywiście nikt teraz nie będzie siedział nad stertą dokumentów i ciął je w cieniutkie paseczki. Było by to zbyt czasochłonne i żmudne. W związku z tym, że część dokumentów faktycznie już nie będzie do niczego przydatna, można je wrzucić do specjalnych niszczarek do papieru, które szybko i bezboleśnie poradzą sobie z problemem nadmiernej ilości dokumentacji. 

Rodzaje niszczarek do papieru

Jeszcze kilka lat temu firmy nie przykładały większej uwagi do tego, aby poprawnie zutylizować całą dokumentację. Wszystko zmieniło się w 2018 roku, kiedy weszła w życie Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, powszechnie zwaną RODO. Nakłada ona na firmy sankcje za naruszenie (w tym nawet nieumyślne udostępnienie) danych osobowych. W związku z tym producenci niszczarek do papieru mogą liczyć na wzrost zarobków, ponieważ stały się one powszechnym wyposażeniem każdego biura. 

Niszczarki do papieru można podzielić na urządzenia, które tną papier na ścianki lub paski. Tutaj istotny jest stopień tajności, jaki zapewnia nam dany model. Oznacza to, że niektóre egzemplarze tną papier na mniejsze kawałeczki, z których trudniej jest cokolwiek odczytać. W przypadku dokumentów bardzo poufnych zaleca się stosowanie niszczarek, które tną dokumenty na wąskie paski o maksymalnej szerokości 2 mm. Ich długość wynosi najczęściej 8 cm. Przy zakupie urządzenia, warto dokładnie przeanalizować ten parametr, aby wybrać najbardziej odpowiednie narzędzie. 

niszczarka do dokumentów

Istotna jest także wydajność niszczarki do dokumentów. W wielkich korporacjach, gdzie ilość niszczonych dokumentów może być spora,  potrzeba urządzenia, które niszczy papiery bardzo szybko. Niektóre modele są w stanie zniszczyć nawet 500 stron formatu A4 w kilkanaście minut. Niszczarki domowego użytku nie muszą być aż takie wydajne. 

Kolejną istotną kwestią jest pojemność kosza niszczarki. Do średniej firmy zaleca się modele z koszem o pojemności między 30 do 50 litrów. W wielkich korporacjach ten parametr powinien być znacznie większy – od 70 litrów w górę. Dzięki temu pracownicy biur nie będą musieli tracić cennego czasu na częste opróżnianie kosza. Jeśli jednak wiemy, że nie będziemy produkować aż takiej ilości dokumentów do niszczenia, nie musimy decydować się aż na taki kosz. 

Warto także zwrócić uwagę na poziom hałasu urządzenia. W biurach jest wiele różnych przyrządów, które mają usprawnić pracę. Każdy z nich wydaje odgłosy. Niestety może to znacznie przeszkadzać w pracy. Hałas często powoduje obniżenie koncentracji, dlatego im cichsze urządzenie, tym lepiej dla pracowników. 

Niektóre urządzenia są wyposażone w specjalne ostrza, które z powodzeniem poradzą sobie z grubszymi materiałami niż papier np. z płytami CD, zszywkami czy foliami. 

Gdzie kupić niszczarki do papieru?

Jeśli potrzebuje wysokiej klasy sprzętu, to warto skorzystać z usług firmy Lobos. Na stronie internetowej sklepu znajdziemy różne rodzaje niszczarek do papieru, dzięki czemu każdy znajdzie sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz