Kultura

Etiopia - wyjazd do kolebki ludzkości z biurem podróży.

Starożytna historia, malownicze krajobrazy, wesołe festiwale i wiele więcej - Etiopia ma do zaoferowania dla ciekawskich podróżników. Unikalny kalendarz, stary alfabet i system numeryczny to tylko niektóre z rzeczy, które wyróżniają ten nieco ukryty na mapie Afryki kraj. Znajduje się on stosunkowo blisko Europy- w końcu to południowy sąsiad Egiptu. Turyści wybierają zazwyczaj państwa położone nad Morzem Śródziemnym. Czy słusznie? Być może, jednak warto choć raz zrobić wyjątek i udać się do Etiopii. Oto kilka powodów, dla których Etiopia powinna znaleźć się na twojej liście życzeń już teraz.

Niezwykle malownicze krajobrazy

Suche równiny, spektakularne góry, bujna roślinność i rozległe jeziora wyróżniają malownicze krajobrazy Etiopii. Kraj ten może pochwalić się posiadaniem największej ilości (pod względem procentowym) gór na terenie całego kontynentu. Niezależnie od tego, czy jesteś w górach Semien, czy na pustyni Danakil, która jest największym obszarem depresji geograficznej, każdy zakątek kraju oferuje przyjemny dla oka widok.

Smaczne jedzenie i szeroki wybór miejscowych specjałów

Od przysmaku surowego mięsa po obfite danie warzywne, kuchnia Etiopii jest różnorodna i bardzo aromatyczna, dlatego zdecydowanie warto samemu przekonać się o jej smaku. W wielu restauracjach posiłki są zwykle podawane na wspólnym talerzu, aby zachęcić do wspólnego posiłku. Właściciele starają się w ten sposób podtrzymać tradycję i sprawić, aby odwiedzający państwo turyści mogli jeszcze bardziej zanurzyć się w lokalnej kulturze.  Injera, podstawowe jedzenie tego kraju, pojawia się na stole z ogromną częstotliwością. Ludzie jedzą prawą ręką, natomiast injera używana jest do pomagania sobie w nakładaniu potraw.

Etiopia to miejsce narodzin kawy

Bez względu na powód, który zainspirował cię do stania się miłośnikiem kawy, degustacja kawy z Etiopii jeszcze bardziej pogłębi twoją więź z napojem. Legenda głosi, że magiczne ziarna kawowca zostały pierwszy raz odkryte w Etiopii. Tradycyjna ceremonia picia kawy w Etiopii to nie tylko wypicie filiżanki, która ma nas postawić na nogi - to wydarzenie towarzyskie, podczas którego ludzie rozmawiają, żartują i omawiają przyszłe plany.

Etiopia i jej atrakcje turystyczne potrafią zaczarować wszystkich. Organizacja wyjazdu nie jest jednak bardzo prosta, dlatego najłatwiejszym sposobem na podróż do miejsca kolebki ludzkości jest skorzystanie z usług biura podróży. Doświadczone firmy zajmą się przygotowaniem transportu, miejsc noclegowych oraz organizacją wjazdów już po dotarciu do Etiopii. 

Tys Ysat - zapierający dech w piersiach wodospad

Zanurzający się na 45 metrów wodospad Tys Ysat w Etiopii Północnej jest jednym z największych wodospadów, jakie można zobaczyć na kontynencie afrykańskim (właściwie to 2 największym . Woda podczas spadania tworzy swego rodzaju dym, który sprawia wrażenie mgły otaczającej okolicę. Rzeka Błękitnego Nilu jest głównym dopływem wielkiego Nilu - najdłuższej rzeki na świecie.

Możesz cofnąć się w czasie

W Etiopii wciąż jest 2012! Kalendarz etiopski funkcjonuje według starożytnego kalendarza koptyjskiego, co powoduje, że „pozostaje w tyle” o siedem lub osiem lat (w zależności od miesiąca) za kalendarzem gregoriańskim. Różnica między tymi dwoma kalendarzami wynika z obliczeń określających datę Zwiastowania narodzin Jezusa Chrystusa. Przy okazji pobytu w Etiopii można odwiedzić naprawdę wiele niesamowitych miejsc. Sprawdź, co Cię czeka, wybierając się tam z biurem podróży https://logostour.pl/kraje/etiopia.

To kolebka ludzkości

Lucy, zwana po amharsku Dinkenesh, to szkielet wczesnego ludzkiego przodka odkrytego w Etiopii. Replika skamieliny, która ma ponad 3,2 miliona lat, znajduje się w Muzeum Narodowym tego kraju i jest udostępniona na publiczne wizyty. Selam, kolejna skamielina odkryta w Dikika w Etiopii w 2000 r., jeszcze mocniej potwierdziła status Etiopii jako miejsca pochodzenia ludzkości. Osoby, które są szczególnie zainteresowane archeologią, mogą wybrać się do dolin Awash i Omo, które są miejscami paleontologicznymi zarejestrowanymi przez UNESCO.

Długa historia chrześcijaństwa i islamu

Chrześcijaństwo prawosławne jest powszechnie praktykowaną religią w Etiopii. Drugą co do wielkości religią jest Islam. Założony w IV wieku Etiopski Kościół Prawosławny jest jednym z najstarszych kościołów na świecie. Historia islamu w Etiopii sięga natomiast około 615 roku n.e., kiedy pierwsi muzułmanie przybyli do kraju w poszukiwaniu schronienia przed prześladowaniami w Mekce. Pokojowy związek między wyznawcami obu religii jest równie silny jak historia całego kraju. Podczas podróży do Etiopii konieczne jest odwiedzenie miejsc, które są spuścizną obu religii.

Świetna przyroda i obserwowanie ptaków

Od Dżelada brunatnego, czyli najrzadszej małpy na świecie, do zagrożonego wyginięciem Koziorożca abisyńskiego i etiopskiego wilka, Etiopia oferuje niezwykłą różnorodność dzikiej przyrody i endemicznych zwierząt. Jest to również jedno z najlepszych miejsc do obserwowania ptaków, z takimi ptakami jak ptaki z rodziny turakowatych i rudowodników.

Etiopia to dom dla ponad 80 grup etnicznych

Etiopia to tygiel różnych kultur, który charakteryzuje się występowaniem ponad 80 grup etnicznych i języków. Po przyjrzeniu się różnym tradycjom będziesz mieć wrażenie jakbyś odwiedził, nie jeden, a kilkanaście różnych krajów. Plemię Hamer, lud Mursi i plemiona z doliny Omo to kilka z wielu grup etnicznych, które prowadzą spektakularny, tradycyjny tryb życia.  

Komentarze (0)

Zostaw komentarz