Sport

Fair play w piłce nożnej - szacunek dla przeciwnika i czystej gry

Piłka nożna jest popularnym sportem na całym świecie i generuje wielkie emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Kiedy adrenalina jest pompowana, piłkarze muszą pamiętać o podstawowych zasadach zdrowej rywalizacji, a także o szacunku dla przeciwnika. Fair play w piłce nożnej jest zasadą zakorzenioną od samego początku. Zdarzają się jednak wyjątki.

FIFA Fair play

FIFA i UEFA podkreślają szacunek i czystą grę. Fair play w piłce nożnej to zestaw unikalnych standardów, do których powinni stosować się wszyscy profesjonalni piłkarze. Szacunek dla przeciwnika, nie wykorzystywanie błędów sędziego, przestrzeganie zasad i zachowanie godności w zwycięstwie i porażce to niektóre z zasad, którymi powinni kierować się profesjonalni piłkarze. To tylko kilka z zasad, którymi powinni kierować się kibice i piłkarze. Fair play w piłce nożnej jest tak samo ważne jak w życiu codziennym. Zasady fair play to uniwersalne normy. Czasami jednak piłkarze zbytnio się ekscytują i gra nie zawsze wychodzi tak pięknie, jak powinna. W wielu przypadkach byliśmy świadkami prób oszukania sędziego i wymuszenia rzutu wolnego, karnego lub jeszcze groźniejszych fauli z premedytacją. Chcąc nagrodzić najlepszych, kapituła przyznaje nagrodę Fair Play w piłce nożnej.

Sprawdź 8 nietypowych sportów, które są w modzie - https://fakty-sportowe.pl/blog-sportowy/qozp/8-nietypowych-sportow-ktore-sa-w-modzie.html

Fair Play w piłce nożnej - nie ma wygranej za wszelką cenę

Takim zagraniem popisał się znany piłkarz Miroslav Klose podczas meczu włoskiej Serie A. Jego Lazio grało z Napoli. Urodzony w Polsce piłkarz wpisał się na listę strzelców już w trzeciej minucie. Było to na początku meczu i mogło zmienić przebieg gry. Napoli wygrało 3:0. Jak to się stało? Klose wykazał się niesamowitym poczuciem fair play i przyznał sędziemu, że bramka była jego autorstwa. Gol nie został uznany przez sędziego, mimo że początkowo wskazywał na środek pola. Lazio przegrało, ale Miro pokazał fair play i zdobył szacunek wszystkich fanów piłki nożnej.

Piłka nożna

Brak szacunku w piłce nożnej

Zupełnie inaczej było w meczu Francuzi & Irlandczycy w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2010. W dwumeczu barażowym padł remis. W dogrywce napastnik trójkolorowych Thierry Henry pomógł sobie w opanowaniu piłki i zagrał do kolegi z drużyny. To zaowocowało awansem na mistrzostwa świata. Sędzia nie dopatrzył się naruszenia przepisów, a piłkarz przyznał się do tego zagrania następnego dnia, po zakończeniu meczu. Nie sposób zapomnieć słynnej "ręki Boga" Maradony w meczu z Anglią podczas Mistrzostw Świata. Diego umieścił piłkę w bramce w ekwilibrystyczny sposób, zupełnie jak siatkarz, a nie piłkarz. Sędzia to uznał. W historii piłki nożnej jest wiele innych przypadków, w których złamano zasady fair play. Możemy wspomnieć o koszmarnej kontuzji Wasilewskiego czy uderzeniu Zidana z byka, ale w tym tekście skupimy się na zagraniach godnych pochwały.

Uratować życie

Francis Kone jest jednym z najbardziej zasłużonych laureatów nagrody FIFA Fair Play. W swojej karierze reprezentant Togo czterokrotnie ratował życie swoim kolegom. Najbardziej pamiętny był mecz w lidze czeskiej. W 30. minucie doszło do zderzenia bramkarza z obrońcą. Obaj obrońcy i bramkarz runęli na ziemię. Kone wiedział, że coś jest nie tak. Jeden z poturbowanych piłkarzy nie ruszał się. Francis był pierwszą osobą, która udzieliła pomocy, blokując piłkarzowi drogi oddechowe. To najprawdopodobniej uratowało jego własne życie. Po meczu stwierdził, że nie odpuści, jeśli stanie się coś strasznego.

Szanuj zasady fair play

Fair play powinno być stosowane we wszystkich sferach życia. Fair play nie powinno być ograniczone do boiska. Wielu młodych ludzi patrzy na piłkarzy jako na wzory do naśladowania. Dlatego FIFA i UEFA kładą tak duży nacisk na te standardy. Dni Fair Play, nagrody FIFA Fair Play w postaci wyróżnień drużynowych i indywidualnych oraz różnego rodzaju rankingi to tylko niektóre ze sposobów, w jakie FIFA i UEFA starają się uhonorować najlepsze drużyny i zawodników. Pod uwagę brani są również kibice. Mecz piłkarski powinien być widowiskiem. Szacunek dla przeciwnika i fair play w piłce nożnej nie powinien być zakłócany przez twardą walkę na boisku. Szkoda, że tak wiele słyszymy o wygibasach zawodników niż o dobrych zagraniach. FIFA i UEFA równie chętnie nagradzają niż karzą, co wynika z zasady Respect Fair Play. Wybryki kibiców i niesportowe zachowania są szybko potępiane. Na szczęście tych przewinień jest coraz mniej dzięki wzmożonym wysiłkom FIFA, UEFA i federacji krajowych. Pamiętajmy, że fair play to cnota i powinna być wyznawana przez wszystkich. Nie ma to znaczenia tylko w przypadku uprawiania sportu, powinno być również obecne w naszym codziennym życiu, gdzie każdy z nas rozgrywa "mecz".

Komentarze (0)

Zostaw komentarz