Medycyna i zdrowie

Konopie indyjskie - to nie tylko roślina narkotyczna

Zazwyczaj słysząc o konopiach, na myśl przychodzi palenie jointów, biały dym i odurzenie. Okazuje się jednak, że ta roślina ma szereg różnych zastosowań, a to tego istnieje jej specjalny gatunek, który jest dość łatwy w uprawie.

Genetyka i cechy szczególne

Konopie indyjskie (Cannabis indica) to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych (Cannabaceae Endl.). Pierwotnie konopie indyjskie występowały w okolicach gór Hindukusz. Jest to podgatunek konopi siewnych (Cannabis sativa L.), który dawniej był wyodrębniony jako osobny gatunek ze względu na występowanie, ale też rozmiary. Konopie indyjskie od podgatunku nominalnego różni to, że osiągają wysokość nawet do 350 cm, a liście złożone są z 9-11 odcinków, o listach do 2 cm szerokości. Wysuszone żeńskie kwiatostany konopi zawierające duże ilości kannabinoidów (kannabinoidy to grupa organicznych związków chemicznych oddziałujących na receptory kannabinoidowe - najbardziej znanym kannabinoidem jest THC) to marihuana. Konopie indyjskie, w porównaniu z innymi gatunkami konopi, wyróżniają się zwiększoną ilością THC.

cannabis indica

Zastosowanie

Ze względu na wysoką zawartość THC konopia indica znajduje zastosowanie jako używka czy narkotyk oraz lek zmniejszający bóle w chorobach przewlekłych (służy do produkcji leków pomagających w przypadku poważnych, wyjątkowo dokuczliwych chorób, takich jak padaczka i nowotwory). To najbardziej znane zastosowania, ale nie jedyne. Roślina jest też wykorzystywana jako surowiec do pozyskiwania włókien. W przemyśle spożywczym stosuje się olej konopny - olej, jak i nasiona konopi (np. Auto White Widow - Bulk Feminized) są cenione ze względu na dużą wartość odżywczą (są źródłem pełnowartościowych białek). Owoce bywają stosowane jako karma dla ptaków, zaś odpady produkcyjne można wykorzystać jako paszę. Z oleju konopnego można też z powodzeniem wytwarzać biodiesel - olej napędowy do silników wysokoprężnych.

Uprawa

Konopie uprawiane są do różnych zastosowań, więc wymagają różnych warunków do uprawy. Marihuana jest uprawiana głównie ze względu na zawartość THC - osiągnięcie maksymalnego poziomu THC w marihuanie jest trudne, dlatego uprawa tej rośliny wymaga szczególnej uwagi. Trudność polega przede wszystkim na utrzymaniu stabilnego poziomu światła, temperatury, wilgotności, dwutlenku węgla i tlenu. Natomiast w przypadku konopi indyjskich niekiedy ważniejsza jest wielkość i wydajność uprawy, dlatego roślina może być uprawiana na zewnątrz.

Zobacz: Co to jest THC? - Seedbanks.pl

Z doświadczenia hodowców wynika, że ​​łatwiej jest uprawiać gatunek indikę niż sativę. W przypadku konopi uprawianych w celach przemysłowych poziom zawartości substancji psychoaktywnej jest nieznaczny, tj. poniżej 0,2%, natomiast dalej zawierają ważny kannabinoid CBD, który posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest to zatem idealne rozwiązanie w produkcji leków, jak również w przetwórstwie. W Polsce jednak zarówno uprawa marihuany, jak i konopi jest nielegalna, gdyż obie te rośliny są sklasyfikowane jako narkotyki. Największa produkcja konopi indyjskich rozwija się w Kanadzie. Z kolei największy import produktów z konopi występuje w USA.

Czy wiesz, że...

Konopie indyjskie uważane są w hinduizmie za roślinę świętą - jest to ściśle związane z bogiem Śiwą (jednym z najistotniejszych dewów w hinduizmie). Umiarkowane palenie tej rośliny przez ascetów zwanych sandu oraz spożywanie bhangu, czyli napoju z mleka, migdałów i konopi, odbywa się w kontekście religijnym i jest akceptowane społecznie. W szczególności po konopie hindusi sięgają podczas świąt Śiwaratri oraz Holi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz