Sport

Jaka jest różnica między rowerem górskim a miejskim?

Istnieje wiele różnic pomiędzy rowerem miejskim a górskim i ważne jest, aby zrozumieć te różnice przed zakupem roweru. Rower górski jest przeznaczony do jazdy w terenie, co czyni go idealnym do jazdy po błotnistych i kamienistych szlakach. Rowery te mają grube opony i duże bieżniki. Są też zazwyczaj wolniejsze na chodnikach i mają płaską kierownicę oraz systemy zawieszenia. Ich geometria ramy jest również inna, więc nie są idealne do jazdy po chodniku.

Jedną z najbardziej oczywistych różnic między rowerami miejskimi a górskimi jest rozmiar i waga. Rowery miejskie są zazwyczaj większe i lżejsze od rowerów górskich. Z reguły mają mniejsze koła i nie nadają się do jazdy w terenie. Nie są również tak wytrzymałe i lekkie jak rowery górskie, więc nie są polecane do jazdy po trudnych szlakach. Są one jednak wystarczająco wygodne do swobodnej jazdy i łatwe do transportowania po mieście.

rower miejski

Rowery górskie mają płaską, standardową kierownicę. Taka konstrukcja pozostawia tylko jedną pozycję dłoni na kierownicy, co może powodować dyskomfort lub nawet drętwienie rąk. Dodatkowo, płaskie kierownice wymagają więcej energii do przyspieszenia i utrzymania prędkości w porównaniu z kierownicami typu drop. Jeśli jest to problem, obcięcie kilku centymetrów z uchwytów może go rozwiązać. Pamiętaj jednak, aby wybrać rower, który jest wygodny i odpowiedni dla Twojego typu ciała i stylu jazdy.

rower górski

Rowery górskie są przeznaczone do dłuższej jazdy i są bardziej aerodynamiczne niż rowery szosowe. Wyprostowana pozycja jazdy w rowerach szosowych chroni ramiona i plecy. Ponadto, charakteryzują się one niższym profilem. Rowery szosowe są świetne do jazdy po mieście, ale są droższe. Przed podjęciem decyzji rozważ ryzyko i korzyści związane z każdym typem roweru. Jeśli nie chcesz ponosić ryzyka związanego z kolarstwem górskim, najlepszym rozwiązaniem będzie rower szosowy.

Zobacz także: Rower stacjonarny czy orbitrek - co wybrać?

Największa różnica między rowerami miejskimi a górskimi polega na ich prowadzeniu. Rowery miejskie są bardziej przystępne cenowo niż górskie i często mają ponadwymiarowe opony zapewniające stabilność. Ponadto, hamulce w rowerach miejskich są mocniejsze i zapobiegają uderzeniom w przedmioty. Podczas gdy rowery miejskie szybko się toczą i są łatwe w manewrowaniu, zawieszenie roweru górskiego jest zaprojektowane tak, aby wytrzymać długą jazdę. Często jest wyposażone w drugą rurę dolną, aby dodać sztywności i zmniejszyć zmęczenie. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz