Inne

Pianka PUR – dobre ocieplenie na poddasze

W ostatnim czasie widać, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne metody ocieplenia poddasza. Zauważa się to, że wełna mineralna czy styropian przynoszą zbyt wiele mostków termicznych, przez które traci się ciepło. Dlatego przy takich szczególnie trudnych miejscach, gdzie te straty ciepła mogą być znaczące doskonałym wyborem będzie właśnie pianka poliuretanowa, dzięki której ocieplanie wnętrza okaże się skuteczniejsze. Sprawdź, co mówią eksperci z aqualler.pl

Jak wykonuje się izolację z pianki PUR? 

Oczywiście dobrze wykonana izolacja to taka, która nie będzie zostawiać żadnych szczelin. Będzie to ważne w momencie, gdy dach jest wielopłaszczyznowy, ma różne połacie z różnym kątem nachylenia a więźba będzie skomplikowana. Takie dachy oczywiście mogą wyglądać doskonale, ale niestety dla ekipy, która będzie wykonywać izolację będzie to bardzo duże wyzwanie, by rzeczywiście udało się przygotować szczelną, dobrze funkcjonującą izolację. W takich miejscach dobrym rozwiązaniem wydaje się, że będzie stosowanie natrysku z pianki poliuretanowej. To właśnie ona bardzo dobrze uszczelnia i będzie szczególnie sprawdzać się w takich miejscach, gdzie ewentualnych szczelin może powstawać wiele. Sprawdza się ona również bardzo dobrze, jeśli wykonywana będzie izolacja na starym poddaszu. 

pianka pur

Duża wygoda przy wykorzystywaniu 

W takich miejscach nie będzie konieczności zastosowania membran paroprzepuszczalnych jak to się dzieje, gdy chodzi o tradycyjne metody izolacji. Pianka będzie nanoszona bezpośrednio na podłoże np. na stare deskowanie. Warunkiem dla osoby, która będzie chciała taką izolację zastosować będzie wcześniejsze naprawianie bądź też wymiana istniejącego poszycia dachowego. Pianka podobnie jak inny materiał izolacyjny nie będzie stanowić hydroizolacji, dlatego wcześniejsza naprawa dachu jest bardzo ważna, by nie dochodziło do przeciekania. Ocieplanie wykonywane z użyciem pianki nie będzie związane z systemami podwieszającymi warstwę izolacji, ponieważ mamy tam świetną przyczepność do większości podłoży a izolacja jest samonośna. 

Pianka montażowa z puszki a pianka natryskowa? 

Oba te produkty mają podobny charakter od strony chemicznej, ale są zupełnie inne, gdy chodzi o mechaniczne i izolacyjne właściwości. Nie powinno się ich mylić, ponieważ rodzina pianek montażowych, najczęściej jednoskładnikowych będzie przeznaczona do ułatwienia montażu czy uszczelniania drzwi bądź też okien. Natomiast pianka PUR natryskowa jest to produkt, który ma służyć do izolacji termicznej i dlatego otrzymuje inne właściwości fizykochemiczne. Od takich pianek wymaga się między innymi istnienia dobrych współczynników, gdy chodzi o opór cieplny. Ważne będą takie kwestie jak mała chłonność wody, dobre, stabilne wymiary liniowe i odpowiednia paroprzepuszczalność. To bardzo ważna kwestia, ponieważ drewno może oddychać szczególnie ważne będzie to w sytuacjach gdy dojdzie do zawilgocenia powierzchni. Dzięki temu woda będzie powoli odparowywać z dachu poprzez izolację i dzięki temu drewno nie będzie ulegać zniszczeniu.
 

Zobacz więcej na: puklerz.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz