Sport

6 trendów popularnych w fitnessie, które wcale nie są korzystne dla twojego organizmu

Regularne uprawianie aktywności fizycznej powinno przełożyć się na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Kluczowa dla osiągnięcia dobrych efektów jest w tym przypadku nasza motywacja. Jest kilka fitnessowych popularnych przekonań, których przestrzeganie na dłuższą metę może mieć jednak negatywne skutki dla naszego zdrowia.

No pain, no gain

Bez bólu nie ma efektów – czy to rzeczywiście prawda? Każda forma aktywności fizycznej wiąże się z wysiłkiem, który należy zwiększać każdego dnia, aby osiągać kolejne cele. Jest to trudne zadanie, ale wcale nie musi wiązać się z bólem. Pamiętajmy, że aby zmiana trybu naszego życia była trwała, musi ona być także przyjemna. Nie należy w żadnym wypadku zmuszać się do znacznego wysiłku, gdyż na dłuższą metę takie działanie się nie sprawdzi.

Warto także wspomnieć, że nadmierne obciążanie organizmu wcale nie musi ujawnić się od razu. Niekiedy skutki przeciążenia organizmu pojawiają się bowiem dopiero w starszym wieku. Kiedy jesteśmy młodzi i pełni energii, często nie odczuwamy zmęczenia i dalej zwiększamy wysiłek. Pamiętajmy jednak, że najkorzystniejsze dla nas samych jest stopniowe podnoszenie wymagań i celów. Sprawi to, że treningi staną się łatwiejsze i bezpieczniejsze zarazem dla naszego zdrowia.

Przed przystąpieniem do każdego wysiłku konieczne jest odpowiednie przygotowanie do niego naszego ciała. Służy do tego rozgrzewka, która przygotuje mięśnie, ścięgna oraz wiązadła na czekające na nie obciążenie. Do ćwiczeń tak, jak do każdego zadania, należy podchodzić bowiem nie tylko z ambicją, ale przede wszystkim w sposób racjonalny.

Trening to obowiązek, nie zabawa

Poważne podejście do ćwiczeń i aktywności fizycznej nie oznacza, że ma się ona stać naszą pracą. Pamiętajmy, że nawet obowiązek, aby przynosił pozytywne i długotrwałe efekty, powinien stanowić dla nas przyjemność. Należy więc śmiać się i żartować jak najczęściej. Pozytywne podejście do sportu poprawia bowiem nasze samopoczucie i sprawia, że kojarzymy go w pozytywny sposób.

Każdy opuszczony trening to twoja przegrana

W sporcie bardzo ważna jest regularność i systematyczność. Nie należy jednak z tym przesadzać. Kiedy bowiem okaże się, że mamy w czasie zaplanowanego treningu inne obowiązki do wykonania, powinniśmy z niego zwyczajnie zrezygnować. Nie powinniśmy także czuć z tego powodu wyrzutów sumienia czy demotywować się. Jedna nieobecność nie sprawi bowiem, że nasze efekty będą gorsze. Uprawianie sportu to bowiem działanie długofalowe, tak więc opuszczenie jednego treningu nie zaprzepaści wszystkich naszych wysiłków oraz dotychczas wypracowanych rezultatów.

Prawidłowy trening

Drobne kontuzje nie wymagają by rezygnować z ćwiczeń

Nie należy w żadnym wypadku lekceważyć drobnych kontuzji, czy gorszego samopoczucia. Wiele osób nadmiernie przeciąża organizm przez miesiące ciężkich ćwiczeń i nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie postępowanie często prowadzi do poważnych kontuzji, które mogą skończyć się długim leczeniem oraz koniecznością rehabilitacji. Wszystkie drobne urazy powinniśmy na bieżąco regenerować i leczyć.

Tylko słabeusze muszą odpoczywać

Odpoczynek jest ważny dla wszystkich osób aktywnie trenujących. Ważne jest, aby odpowiednio długo się wysypiać oraz robić przerwy między treningami by organizm miał czas na regenerację. Nie zapominajmy także o piciu dużych ilości wody mineralnej oraz prawidłowo zbilansowanej diecie. Wszystko to pozwoli cieszyć się zdrowiem i energią niezbędnymi do wysiłku fizycznego.

Twój ostatni trening powie ci, jakie efekty osiągasz

Jakość i efekty osiągane przez nas podczas poszczególnych treningów nie zawsze są takie same. Wpływ mają na to liczne czynniki, np. pora roku, dnia, nasze samopoczucie, a u kobiet także cykl miesiączkowy i zmiany hormonalne. Wszystko to przekłada się w efekcie na nasze rezultaty. Nie należy więc na siłę dążyć do osiągania jak najlepszych rezultatów za każdym razem, tylko starać się by nasz trening był przeprowadzony w prawidłowy sposób.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz