Rodzina

Jak zadbać o relacje w rodzinie

Zdrowe oraz właściwe relacje rodzinne dają poczucie przynależności i ciepła ogniska domowego. Narastające konflikty uderzają przede wszystkim w bezpieczeństwo. Rozwiązywanie konfliktów rodzinnych przywraca stabilność i dobre samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Niewłaściwe relacje rodzinne - przyczyny

Nadmiernie kontrolujący rodzice są często przyczyną wyobcowania. Mają tendencję do ingerowania w inne aspekty życia, zwłaszcza w relacje osobiste. Często też odmawiają przeprosin, co może prowadzić do poważnych problemów. Ostatecznie ważne jest, aby rodzice zdali sobie sprawę, że ich dzieci są pod wpływem ich zachowania i postawy wobec rodziców. Jak więc mogą temu zapobiec? Jednym ze sposobów jest szukanie wsparcia u profesjonalistów. Skuteczną pomocą jest więc np. terapia rodzin, dzięki której osoby potrzebujące nie czują sie same ze swoimi problemami.

Rodzina

Jak naprawić toksyczne relacje w rodzinie?

Jeśli relacje w rodzinie zostały zerwane, rozważ pracę nad ich naprawą. Toksyczne relacje są znacznie mniej prawdopodobne do naprawienia, ale te znaczące są możliwe do uratowania. Znajdź możliwość, aby spotkać się ze wszystkimi i omówić Wasze różnice oraz problemy. Bądź skłonny do słuchania i otwartego omawiania obaw i nieporozumień z np. rodzeństwem.

Relacje w Twojej rodzinie będą silniejsze, jeśli będziesz pamiętać o paru kwestiach:

Wspólne posiłki - W pędzącym świecie coraz trudniej jest znaleźć czas, aby usiąść przy stole i cieszyć się wspólnym posiłkiem. Przestrzeń wokół stołu powinna być żywa dzięki ludziom. Codzienne posiłki, rozmowy, wymiana pomysłów i zabawnych historii powinny być częścią codziennej rutyny przy stole.
Wspólne zainteresowania - Znajdź zajęcie, z którego wszyscy członkowie rodziny mogą czerpać radość. Spędzajcie razem czas w kolejne weekendy, wykonując za każdym razem inną czynność. To pomoże Ci zdecydować, jaka aktywność jednoczy Twoją rodzinę.
Porozmawiajmy - dialog to jedyna droga do osiągnięcia zamierzonego celu i... kompromisu. Warto zorganizować rodzinną dyskusję, aby omówić sporną kwestię. Dzięki temu każdy może wyrazić swoje zdanie i poznać punkt widzenia innych. Ważne jest, aby być szczerym, wyrażać swoje uczucia i popierać swoje opinie argumentami. Nie ma miejsca na "nie", bo to nieprawda.
Świętujmy każdy dzień, tradycje i ważne chwile. Kultywujmy tradycje rodzinne, pamiętajmy o urodzinach i rocznicach naszych bliskich.
Bawmy się!!! - Dzieci potrzebują zabawy! Bawmy się z naszymi dziećmi, bez względu na to, co proponują. Nie zapominajmy, że dzieci inaczej cenią wspólny czas. Rodzinna przejażdżka samochodem nie jest tak cenna jak zabawa w chowanego.
Nie zapominajmy o dotrzymywaniu słowa - Jeśli coś obiecamy, ale potem znów się z tego wycofamy, dziecko może nie czuć się swobodnie. Czasami możemy nie być w stanie spełnić swoich obietnic. W tym przypadku kluczowa jest rozmowa. Dziecko prawdopodobnie zrozumie, jeśli wyjaśnimy mu, dlaczego nasza obietnica nie zostanie dotrzymana. Nie zapominajmy o okazywaniu wsparcia i pozostawieniu mu przestrzeni do wyrażenia trudnych emocji.

Rodzina

Zgrane rodzeństwo

Relacje z rodzeństwem trwają przez całe życie i charakteryzują się intensywną pozytywną, ale także negatywną wymianą emocjonalną. Coraz więcej dowodów potwierdza tę tezę. Zdecydowana większość dzieci np. w USA dorasta w domu z co najmniej jednym rodzeństwem. Dzieci faworyzowane mogą potrzebować dodatkowej odpowiedzialności w rozwijaniu się jako osoba i uczeniu się, jak oderwać się od uczuć innych. W takich przypadkach mogą nie być w stanie naprawić swoich relacji z niefaworyzowanym rodzeństwem. Może to wpłynąć na jakość ich życia i stworzyć trudne środowisko dla ich rodziców. Mogą nawet potrzebować poszukać terapii, aby zmniejszyć swoje mechanizmy obronne. Ważne jest, aby być tolerancyjnym wobec różnych emocji, jakie mają Twoje dzieci i zachęcać do ich wyrażania.

Rodzeństwo

Badania wykazały, że wspierające relacje między rodzeństwem chronią dzieci przed negatywnymi wpływami, które w przeciwnym razie mogłyby wpłynąć na ich rozwój. Istnienie pozytywnych więzi między rodzeństwem chroni dzieci przed negatywnymi skutkami stresu, znęcania się nad rówieśnikami i braku interakcji społecznych. Pozytywne więzi między rodzeństwem zmniejszają także wpływ wrogości małżeńskiej i znęcania się rówieśników na młodych dorosłych. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia depresji u dzieci. Jeśli rodzice pielęgnują dobre relacje z rodzeństwem, dzieci będą lepiej radzić sobie z życiowymi stresami.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz