Medycyna i zdrowie

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Gdy stomatolog proponuje nam leczenie endodontyczne, często mamy prawo czuć pewien niepokój. Choć termin ten wydaje się nam znajomy, zwykle nie mamy wcale pewności, czy wiemy, z czym powinniśmy go łączyć. Warto więc przypomnieć, że mówimy tu o fachowej nazwie stosunkowo popularnego leczenia kanałowego, endodoncja zaś jest tym działem stomatologii, który odpowiada za rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.

Endodoncja w teorii i praktyce

Termin endodoncja jest stosowany dla opisania tej dziedziny nauk stomatologicznych, która zajmuje się leczeniem kanałowym. Jest ono specyficzną formą niesienia pomocy pacjentom, wymagając użycia wyjątkowo cienkich narzędzi, zarówno piłujących, jak i penetrujących. W leczeniu kanałowym szeroko stosowane są także mikroskopy pozwalające dentyście możliwie jak najdokładniej obserwować to, w jakim stanie znajduje się wnętrze komory zęba oraz kanałów, a także urządzenia znane jako endometry, które ułatwiają ocenę tego, jak głęboki jest kanał.

Kiedy endodoncja znajduje zastosowanie?

Możemy mówić o przynajmniej kilku wskazaniach do tego, aby przeprowadzić leczenie endodontyczne. Na pierwszy plan wysuwają się głębokie ubytki próchnicowe oraz martwica miazgi, warto jednak zastanowić się nad tą formą leczenia także w przypadku zgorzeli miazgi, urazów mechanicznych zębów oraz w ramach przygotowania do leczenia protetycznego. Dentyści sugerują leczenie kanałowe także wtedy, gdy pacjent zmaga się z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Często jest to również ratunek dla niego w przypadku, gdy wcześniej już leczono go w ten sposób, doszło jednak do błędu. Oczywiście, nie jest to leczenie, które może być zastosowane bez względu na okoliczności. Stomatolog powinien wiedzieć o chorobach, z jakimi zmaga się pacjent. Problemem mogą okazać się choroby nerek, schorzenia serca, problemy z wątrobą, a niekiedy także zaburzenia endokrynologiczne.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Wcale nie tak dawno leczenie kanałowe kojarzyło się nam z koniecznością regularnego odwiedzanie gabinetu lekarskiego po to, aby najpierw doszło do zatrucia, a następnie do usunięcia miazgi zębowej. Nowoczesne środki znieczulające, jakimi dysponuje współczesna stomatologia sprawiają jednak, że możemy przeprowadzać tego rodzaju zabiegi nawet podczas jednej wizyty. Już po podaniu znieczulenia pacjentowi, lekarz otwiera komorę zęba, a następnie usuwa miazgę wykorzystując w tym celu miniaturowe pilniki. Potem następuje odkażanie oraz poszerzenie kanałów tak, aby można było wypełnić je specjalną substancją. Ta, wraz z upływem czasu, ulega stwardnieniu, korona zaś może być wypełniona odpowiednimi materiałami i służyć nam jeszcze długi czas. Osoby dorosłe muszą liczyć się z tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest w stanie zrefundować jedynie leczenie kanałowe zębów przednich. Darmowe leczenie wszystkich zębów jest dostępne jedynie w przypadku dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet w połogu. Koszty zabiegu w klinikach prywatnych są zróżnicowane zaczynając się od 150 PLN.

https://cdcstomatologia.pl/endodoncja-krakow.html

Komentarze (0)

Zostaw komentarz