Częściej jest spotykana u dojrzałych kobiet, ale także młode pacjentki zgłaszają też dolegliwość ginekologom. Suchość pochwy może objawiać się m.in. swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Jak dochodzi do suchości pochwy?
Za wydzielanie śluzu są odpowiedzialne hormony, a dokładnie estrogen. Gdy w organizmie dochodzi do jego niedoboru, śluz nie jest produkowany w wystarczającej ilości. Wówczas też mowa o suchości pochwy.
Niedobór estrogenu w organizmie może zostać wywołany wieloma czynnikami. Obok przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, mowa również o stylu życia, np. źle zbilansowanej diety. Kobietom, u których pojawił się problem w postaci suchości pochwy, nie zaleca się korzystania z perfumowanych wkładek czy podpasek – zapachowe środki higieniczne również mogą wywołać suchość pochwy.
Kiedy najczęściej pojawia się suchość pochwy?
Na suchość pochwy najczęściej skarżą się kobiety w wieku menopauzalnym – suchość pochwy jest jednym z najczęściej występujących objawów klimakterium. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: „Suchość pochwy w przebiegu menopauzy”. Z drugiej strony dolegliwość ta może wystąpić również u młodszych kobiet.
Bardzo często suchość pochwy swoim ginekologom zgłaszają kobiety, które urodziły. Po porodzie ilość estrogenu w organizmie jest niska. Dolegliwość ta równie często dotyka kobiety karmiące piersią, ale najczęściej też ustępuje samoistnie.
Ponieważ równolegle z suchością pochwy kobiety skarżą się np. na pieczenie, swędzenie lub ból w okolicach intymnych, niezbędna jest wizyta kontrolna u lekarza. Po przeprowadzeniu badania ginekolog jest w stanie stwierdzić, czy organizm pacjentki boryka się z infekcją, która także może być przyczyną pojawienia się suchości pochwy.
Suchość pochwy – jak sobie z nią poradzić?
Współcześnie suchość pochwy wcale nie musi być kłopotem – kobiety, które uskarżają się na tę dolegliwość mogą skorzystać z jednego z wielu skutecznych środków. Obok preparatów hormonalnych, które są dostępne na receptę, można sięgnąć także po globulki dopochwowe, np. HydroVag (hydrovag.pl), lub żele intymne.
Kobiety, które stwierdziły u siebie suchość pochwy, powinny zrezygnować z perfumowanych płynów do mycia okolic intymnych – wskazane jest używanie płynów o optymalnym pH. Zadbać warto też o nawodnienie organizmu oraz dietę. Jeżeli chodzi o żywność, wskazane jest spożywanie produktów bogatych w fitoestrogeny, np. płatków owsianych czy warzyw strączkowych.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)