Inne

Opieka nad kotem – jak się do tego przygotować?

Zanim zdecydujemy się zaopiekować kotem powinniśmy to bardzo dokładnie przemyśleć. Obecność kota w domu wpłynie na życie całej rodziny. Należy pamiętać o tym, że nie tylko ludzie denerwują się nową sytuacją, dla małego kota to również bardzo ciężkie chwile. Jest przecież rzucony w nowe miejsce i oderwany od matki.

W momencie, gdy zdecydujemy się zaopiekować zwierzęciem, musimy być pewni, że jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki życia. W pierwszej kolejności należy zmniejszyć do minimum negatywne efekty rozłąki z matką i rodzeństwem. Można to zrobić poprzez odpowiednie przygotowanie domu oraz domowników.

Gdzie szukać kota?

Kot może do nas trafić z licencjonowanej hodowli lub organizacji zajmującej się opieką nad zwierzętami. Jeśli pragniemy by nasz kot był rasowy i posiadał rodowód w grę wchodzi jedynie zakup zwierzęcia w licencjonowanej hodowli. Jeśli nie zależy nam na rodowodzie można zdecydować się na adopcję kota ze schroniska lub z jednej z wielu fundacji.

Adaptacja w nowym domu

Należy pamiętać o tym, że zwierzę trafiające do nowego miejsca ma prawo być zaniepokojone i przestraszone. Dlatego tak ważne jest na samym początku okazywanie mu dużo uwagi i uczuć. Przez pierwsze kilka dni kot będzie adoptował się do nowej sytuacji i wtedy cały czas ktoś powinien być z nim w domu.

Aby nie przestraszyć małego kota należy zachowywać się przy nim w sposób spokojny. Jeśli w domu są dzieci należy im zwrócić uwagę, że zwierzęta to nie zabawki. Nie można kota nosić ciągle na rękach i wokół niego biegać.

Mały kot to istota potrzebująca spokoju i bardzo dużej ilości snu. Jeśli będzie on dorastał w hałasie i zgiełku może stać się nerwowy, strachliwy a nawet agresywny.  

Kocia wyprawka

Zanim jeszcze przyjmiemy kota pod swój dach powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Są one konieczne by proces adaptacji przebiegał w sposób w miarę spokojny. W składzie kociej wyprawki powinny się znaleźć następujące rzeczy:

Odpowiednie legowisko – Jeśli nauczymy spać małego kota w łóżku w późniejszym czasie już go tego nie oduczymy.

Kuweta i żwirek bentonitowy  –  Należy jak najszybciej nauczyć kota zasad korzystania z kuwety.

Dwie miski – Jedna miska powinna być przeznaczona na pokarm a druga na wodę.  

Drapak – Jeśli chcemy ochronić swoje meble i inne przedmioty przed zniszczeniem warto zaopatrzyć się w drapak najlepiej wykonany z grubego sznurka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz