Inne

Jak rozpocząć przygodę z jazdą na rowerze?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy zaczyna się ono interesować różnego rodzaju pojazdami, w tym również rowerami. To zupełnie naturalne, że dzieci chcą poczuć przyjemność wynikającą z szybkiej jazdy i możliwości kierowania pojazdem. Jednak nauka może być trudna, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób stopniowo uczyć malucha, jak jeździć na rowerze, by uczyło się efektywnie i jak najszybciej mogło odczepić boczne kółka i ruszać w świat jednośladem tam, gdzie tylko zechce!

Przygotowania do nauki jazdy

Nim dziecko będzie na tyle duże, by mogło uczyć korzystać z roweru, będzie miało okazję zaznajomić się z innymi pojazdami o podobnym kształcie czy mechanice, których sterowanie jest znacznie prostsze, dzięki czemu nadaje się dla najmłodszych dzieci. Już od pierwszych lat, gdy maluch uczy się zachowywania równowagi, warto zadbać o to, by kupić mu odpowiednie akcesoria, takie jak pchacz, dzięki któremu pociecha bardzo szybko nauczy się chodzić ze wspomaganiem, a potem samodzielnie, zyskując mnóstwo nowych możliwości. Korzystanie z pchacza wspomaga rozwój maluchów i ich samodzielność, jednocześnie wykształcając prawidłowy nawyk utrzymywania równowagi, którego nie zapewni skoczek uczący dzieci chodzenia na palcach.

Gdy dziecko potrafi już samo się poruszać, zainteresują je zabawki, które prowadzić można, odpychając się nogami, bądź wciskając pedały – jak w przypadku pojazdów na akumulator. To dobry wstęp do jazdy rowerem, ponieważ pozwoli maluchowi zrozumieć zasadę prowadzenia pojazdów, dzięki której później, w sytuacji, gdy dziecko będzie musiało jednocześnie kierować, pedałować i utrzymywać równowagę, łatwiej będzie mu pogodzić te czynności. Dzięki tego typu akcesoriom maluch będzie mógł poruszać się we własnym tempie i w bezpieczny sposób poznawać wszystkie tajniki sztuki kierowania. Kiedy już opanuje tę zdolność, znacznie łatwiej będzie mu próbować swoich sił z prawdziwym rowerem.

Co tuż przed rowerem?

Nim twoje dziecko wsiądzie na swój pierwszy poważny rower, warto zaznajomić go ze sposobem działania i prowadzenia roweru w nieco uproszczonej formie. W takim przypadku doskonale sprawdzi się rowerek biegowy – to miniaturowy rower dla najmłodszych, który charakteryzuje brak pedałów. Dziecko porusza się, odpychając nogami od podłoża, dzięki czemu podczas jazdy ma zapewnioną większą równowagę. Dwa koła i kierownica sprawiają zaś, że doświadczenie jest bardzo podobne do jazdy na prawdziwym rowerze, co sprawi, iż maluch będzie w naturalny sposób zyskiwał wartościowe umiejętności, które znacznie ułatwią mu późniejszą naukę.

Gdy twoja pociecha opanuje już rowerek biegowy, przychodzi moment, by zacząć korzystać z roweru tradycyjnego. Na początek warto wybrać mniejszy model z dokręcanymi kółkami i specjalnym drążkiem z tyłu. Taki rower zapewni dziecku odpowiednie wsparcie podczas nauki, a tobie pewność, że podczas asekuracji malucha przy pierwszych próbach jazdy na dwóch kołach, drążek nie odpadnie i należycie spełni swoje zadanie. Zanim się obejrzysz, twoja pociecha nauczy się jeździć samodzielnie, a ty będziesz mieć satysfakcję, że udało ci się należycie zadbać o zapewnienie jej umiejętności, dzięki którym życie stanie się łatwiejsze.

A jeśli dziecko nie lubi jeździć?

Co w przypadku, gdy twoja pociecha wcale nie interesuje się jazdą na rowerze? Taka umiejętność jest w życiu niezwykle przydatna, dlatego też warto jednak przekonać malucha, by spróbował się przekonać. Dobrym sposobem by to osiągnąć będzie fotelik rowerowy przeznaczony dla najmłodszych dzieci, dzięki któremu możesz zabrać pociechę na wycieczkę, zakupy czy gdziekolwiek indziej, gdzie zechcesz wybrać się rowerem. Wygodne, asekurujące plecy i główkę siedzenie zamontujesz z tyłu siodełka, na bagażniku, a dzięki pasom będziesz mieć pewność, że dziecko nie wypadnie podczas jazdy. Jeśli poczuje ono przyjemność płynącą z szybkiej jazdy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że samo również zainteresuje się tego typu zabawą.

Ekspert Hulahop.Pl przypomina, by decydując się na zakup fotelika do roweru, nie zapomnieć również o wszystkich niezbędnych akcesoriach do zabezpieczenia dziecka podczas jazdy. Wśród nich znajdziesz kask, nakolanniki oraz nałokietniki, dzięki którym nawet w razie przewrócenia się odpowiednio zabezpieczą malucha przed najgorszymi urazami. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, nie zapomnij również o specjalnej nerce do roweru, butelce z wodą, odblaskach i sygnale dźwiękowy, które ułatwią jazdę i sprawią, że będzie nie tylko bezpieczniejsza, lecz również bardziej komfortowa.

Jeśli obawiasz się korzystania z fotelika, bądź twoje dziecko jest na niego za małe, możesz również pomyśleć o zakupie rowerowego wózka dla najmłodszych dzieci. Tego typu akcesoria mają dwa kółka i uchwyt, za pomocą którego przymocowuje się je do roweru. Wózek jest odpowiednio osłonięty, by podczas jazdy do wnętrza nie dostało się nic, co mogłoby skrzywdzić malucha, zaś samo wnętrze zostało skonstruowane w taki sposób, by podczas jazdy dziecko nie poruszało się w nim nadmiernie, zachowując bezpieczeństwo podczas podróży.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz