Medycyna i zdrowie

Gdy Twój tatuaż blaknie...Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, by uratować jego kolor?

Zrobiłeś sobie świetną dziarę i zauważyłeś, że pigment staje się mniej wyraźny. Nie panikuj, to może być naturalny proces, pod warunkiem, że proces gojenia przebiegał jak należy. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 sprawdzonych sposobów jak uratować tatuaż.

 

Po pierwsze: dbaj o higienę tatuażu tuż po jego wykonaniu

 

Jeśli masz świeżo wykonany tatuaż to przede wszystkim musisz pamiętać o właściwej higienie. Na pewno tatuażysta poinstruował Cię co ile masz zmieniać opatrunek, a także jak czyścić świeżo wytatuowaną skórę. Ale jeśli nie pamiętasz to już spieszymy z odpowiedziami. Oczywiście mamy nadzieję, że wykonałeś tatuaż w renomowanym studiu tatuażu. Jeśli tak było to na pewno tatuażysta po wykonaniu dziary zdezynfekował skórę, usunął z jej powierzchni wazelinę, resztki tuszu i krew i przykleił specjalną oddychającą folię. Taką folię należy pozostawić na skórze przez 2-3 doby po tatuowaniu. Co ważne folia jest wodoodporna, zatem to że jest przyklejona nie oznacza, że nie można się myć. Pod folią będą się tworzyły bąbelki z osoczem i tuszem i jest to normalne. Nie oznacza, że Twój tatuaż jest zrujnowany. Po kilkudziesięciu godzinach, tyle ile zalecił tatuażysta, należy zdjąć folię bardzo delikatnie najlepiej pod bieżącą wodą, nie za zimną i nie za gorącą. Od tej pory tatuaż ma oddychać i nie należy go zasłaniać. Myjesz go dwa razy dziennie cepłą wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej, a następnie stosujesz natłuszczającą maść co 2 do 3 godzin.

 

Po drugie: pamiętaj o nawilżaniu

 

Po wykonaniu tatuażu nie można doprowadzić do jego przesuszenia, zatem jak już wspomnieliśmy musisz zaopatrzyć się w krem do tatuażu. Takie produkty dostępne są w salonach tatuażu, a także sklepach takich jak beardman.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór doskonałej jakości kremów do tatuażu, które zawierają składniki łagodzące i przyspieszające gojenie takie jak alantoina i pantenol.  Musisz zwrócić uwagę na to, by produkty nie zawierały tlenku cynku, gdyż powoduje on przesuszenie skóry. Musisz wiedzieć, że część tatuażu wykonana jest na naskórku, a większa część w skórze właściwej. Z tego powodu świeżo wykonane tatuaże są wyraźniejsze, a potem naturalny proces złuszczania naskórka podczas gojenia powoduje, że tatuaż blaknie. To dlatego, aby nie doprowadzić do przesadnego złuszczania trzeba stosować kremy do tatuażu. Dziara szybciej i lepiej się zagoi.

 

Po trzecie: używaj kremu z filtrem UV, kiedy eksponujesz tatuaż, nie tylko wiosną i latem

 

Tak naprawdę blaknięcie tatuażu jest procesem naturalnym związanym z pracą układu limfatycznego. Organizm po prostu dąży do usunięcia intruza ze skóry. Zatem krwinki w skórze właściwej zabierają nieco tuszu powodując jego blaknięcie. Im bardziej ukrwiona jest skóra, tym proces może być bardziej intensywny, a dzieje się tak, gdy na dworze jest naprawdę ciepło. Promieniowanie UV pobudza krążenie krwi i powoduje nie tylko produkcję melaniny, która jest tarczą ochronną skóry, ale również blaknięcie tatuażu. Dlatego nie należy doprowadzać do tego, by promienie UV przenikały przez skórę i po pierwsze nie opalać tatuażu, a po drugie stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym lub nawet blokery do tatuażu. Tutaj pojawia się pewien paradoks, bo z jednej strony chcesz eksponować swój tatuaż, a z drugiej chronić go przed blaknięciem. Niestety nie da się zrobić do końca dwóch rzeczy naraz i mimo stosowania ochrony, z czasem przez złuszczanie naskórka i działanie układu limfatycznego tatuaż i tak będzie nieco blaknął.

 

Po czwarte: odśwież tatuaż w salonie tatuażu

 

Jeśli Twoja dziara została wykonana już jakiś czas temu i wyblakła, to zawsze możesz ją odświeżyć w salonie tatuażu. Świeży pigment czy dodanie większej ilości szczegółów sprawi, że Twój tatuaż będzie jak nowy i taki będzie w istocie. Oczywiście przy odświeżaniu tatuażu także nie obejdzie się bez standardowego procesu gojenia. Musisz wiedzieć, że zdjęcia, które są wykonywane w salonach tatuażu są robione bezpośrednio po tatuowaniu, dzięki temu kolory są tak wyraźne. Na Instagramie i innych mediach społecznościowych widzisz z kolei tatuaże sfotografowane w różnym świetle. Ono ma wpływ na to jak prezentuje się tatuaż, a dodatkowo jego wyrazistość można podrasować w programie graficznym.

 

Po piąte: przerób tatuaż na coś innego

 

Tatuaż naprawdę wyrazisty może być przez kilkanaście czy najwyżej kilkadziesiąt miesięcy, w zależności od tego jaką masz skórę, a także jakie pigmenty zostały zastosowane. Oczywiście tatuaż nie znika, ale bez odświeżania co kilka lat bądź też przerabiania tatuażu się nie obejdzie, chyba że jesteś w stanie zaakceptować to, że tatuaż zrobił się bledszy. To, że tatuaż blaknie jest swego rodzaju pociechą dla tych, którzy wykonali ten nieudany. Dzięki temu po kilku latach przerobią nieprzemyślaną czy nieudaną dziarę na nową, choć oczywiście nie dotyczy to wszystkich prac i wymaga pracy bardzo zdolnego tatuażysty.

 

Jeśli Twój tatuaż blaknie stosuj kremy z filtrem albo udaj się do salonu tatuażu. Pamiętaj, że nieco wyblakły tatuaż też jest ozdobą Twojej skóry.

 

Materiał partnera

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz