Rodzina

Jak często mówić dziecku, że je kochamy?

Wielu rodziców ma bardzo duże problemy z wyrażaniem swoich uczuć. Z jednej strony wydaje się to bardzo naturalne i oczywiste, jednak nie zawsze okazuje się to być prawdą.

Dorośli bardzo często zapominają, jak ważne jest codzienne okazywanie uczuć. Okazuje się, że mówią oni swoim dzieciom "kocham cię" tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak na przykład urodziny czy święta. Rodzicielska miłość jest jednak lekarstwem na wszystkie problemy.

Wyznawanie uczuć swoim pociechom ma na nie ogromny wpływ. Dorastając w poczuciu troski i miłości, dziecko czuje się wartościowe i ważne dla rodziców. Pozytywnie wpływa to na jego samopoczucie oraz samoocenę, co chroni je przed niepotrzebnym strachem czy nieśmiałością. Rodzice, którzy często mówią swojemu dziecku "kocham cię" zapewniają mu szczęśliwe dzieciństwo, które w przyszłości wspomaga odważną i pewną siebie postawę, która daje gotowość do sprostania codziennym życiowym wyzwaniom.

Osoby, które od dziecka otoczone jest miłością rodziców, dużo łatwiej wchodzą w relacje z innymi ludźmi. Pozwala to na otwartość, szacunek i empatię. Dzieci, które często słyszały od swoich rodziców "kocham cię" pozbawione są egoizmu. Częściej posiadają one większe poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu wiedzą, że zawsze może zaufać swoim bliskim i liczyć na ich pomoc w różnych życiowych sytuacjach.

Więzi rodzinne

"Kocham cię" należy mówić swojemu dziecku najczęściej jak to możliwe. Może to być nawet kilka razy dziennie, ponieważ miłość posiada niezwykłą moc. Pozwala to budować mocne więzi rodzinne, które charakteryzują się radością i szczerością. Może to mieć miejsce na przykład podczas spaceru czy wspólnej zabawy, lecz również w sytuacjach, kiedy dziecko popełni jakiś błąd czy jest po prostu smutne. Jest to dla niego jasny sygnał, że zawsze może mieć oparcie w swoich rodzicach, a do tego pozwala budować własny system wartości.

Częste mówienie "kocham cię" swojemu dziecku sprawi, że wyrośnie ono na szczęśliwego człowieka, który ma silne poczucie własnej wartości oraz wie, jak wielkie znaczenie mają więzy rodzinne. Nasze pociechy powinny więc słyszeć wyznania miłości nie tylko od święta, lecz codziennie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz