Wydarzenia

Psychoterapia online w służbie leczenia depresji

Terapia za pośrednictwem Internetu nie jest wynalazkiem naszych czasów. Szczyt zainteresowania tą usługą przypadł na okres pandemii, ale nawet po jej zakończeniu wielu pacjentów zrezygnowało z terapii tradycyjnej i całkowicie przerzuciło się na psychoterapię online. Czy terapia psychologiczna przez Internet znajduje jednak zastosowanie u pacjentów ze zdiagnozowaną depresją lub zaburzeniami depresyjnymi? Czy skuteczność psychoterapii online może być porównywana do konsultacji przeprowadzonej bezpośrednio w gabinecie?

Skuteczność terapii w formie online w leczeniu depresji

Psychoterapia to jedna z metod leczenia depresji, ale w żadnym wypadku nie zastąpi farmakoterapii. Oznacza to, że pacjenci, u których zdiagnozowano depresję, powinni pozostawać pod stałą kontrolą lekarza psychiatry i dodatkowo korzystać z terapii online lub prowadzonej w formie stacjonarnej. Za prowadzeniem zajęć za pośrednictwem Internetu przemawia wiele kwestii. Jakie korzyści dla chorego niesie psychoterapia online?

Depresja a psychoterapia online – co musisz wiedzieć?

Pacjenci, którzy zmagają się z depresją, zwłaszcza w postaci ciężkiej, mają trudności z realizowaniem codziennych obowiązków. Depresja nie jest bowiem chorobą smutku, a jej objawy nie ograniczają się do obniżonego nastroju. Chorzy mogą nie mieć siły do podejmowania aktywności, przez co tradycyjna terapia stanowi dla nich dodatkowe obciążenie. Psychoterapia online może odbywać się z każdego miejsca na świecie, nawet z łóżka pacjenta. Elastyczność jest w tym przypadku kluczową kwestią, która daje możliwość realizowania założeń terapeutycznych i osiągnięcia satysfakcji z leczenia.

Zalety psychoterapii online – pacjenci z depresją

Terapia poznawczo-behawioralna online to rozwiązanie dla pacjentów zmagających się z różnymi zaburzeniami psychicznymi, nie tylko depresją. Konsultacja psychologiczna będzie także pomocna dla osób, które od pewnego czasu obserwują u siebie obniżony nastrój i nie mają pewności, jaki jest prawdopodobny powód tego stanu. Psychoterapeuta online może postawić diagnozę, a w razie konieczności skierować pacjenta na konsultację psychiatryczną. Z badań naukowych wynika, że w wielu przypadkach to właśnie sesja terapeutyczna stanowi przyczynek do podjęcia leczenia psychiatrycznego. Po zdiagnozowaniu depresji pacjent powinien w dalszym ciągu uczęszczać na terapię, która stanowi uzupełnienie procesu leczniczego i pozwala zdobyć narzędzia umożliwiające skuteczną pracę z własnymi emocjami.

Ile trwa terapia online przy depresji?

Terapia bez wychodzenia z domu to proces, który u każdego pacjenta może mieć różną długość. Aby uzyskać najlepsze efekty, ważna jest regularność i systematyczność. Pacjent, który chce nauczyć się pracować z własnymi emocjami, rozpoznawać stany i stosować techniki umożliwiające mu regulowanie tych emocji, powinien opierać się nie tylko na pracy z terapeutą, ale również realizować pracę własną. Dopiero wtedy terapia z pomocy psychoterapeuty online przyniesie najlepsze efekty.

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, psycholog online może być skutecznym wsparciem. Taka terapia może być tak samo skuteczna jak konsultacja przeprowadzona w systemie bezpośrednim.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz