Sport

Akcesoria rowerowe

Moda na aktywny styl życia spowodowała, że coraz więcej osób decyduje się na uprawianie jakiegoś sportu. Jedni wolą biegać, jeszcze inni podnosić ciężary na siłowni czy uczestniczyć w zajęciach fitness, np. chodzić na aerobik. Wśród najpopularniejszych sposobów na zdrowe spędzanie wolnego czasu wyróżnić można rower. Jazda na tym dwukołowcu to nie tylko droga do lepszego zdrowia i samopoczucia, ale także wyjątkowa przyjemność. Żeby jednak nie zakończyła się urazem, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Jaki kask rowerowy najlepiej kupić?

Nie bez powodu jazda na rowerze jest tak popularną aktywnością fizyczną. Dzięki rowerowi można szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce i podziwiać widoki, np. nad jeziorem, w lesie czy nawet w górach. Ponadto jazda na rowerze daje wiele korzyści dla zdrowia, które aż trudno wymienić. Po pierwsze dodaje energii, co procentuje na całą resztę dnia. Ale to nie wszystko. Regularne trenowanie zwiększa siłę mięśni, modeluje je, wspomaga przemianę materii, polepsza pracę układu krążenia, a także chroni przed różnymi chorobami cywilizacyjnymi, np. cukrzycą, miażdżycą. A to tylko niektóre prozdrowotne właściwości dwukołowca. Jednak jeżdżąc na rowerze, należy także zabezpieczyć głowę przed ewentualnymi urazami. Pomoże w tym kask rowerowy.

Kaski rowerowe – rodzaje

Wielu osobom może się wydawać, że kask rowerowy to zbędny wydatek. Zwłaszcza jeśli jeździ się wolno i nie nazbyt regularnie. Jednak ochrona głowy to podstawa na rowerze i nawet jeśli człowiek sam porusza się w bezpieczny sposób, nigdy nie wiadomo, czy sprawcą wypadku nie będzie osoba postronna. Można wymienić wiele sytuacji, w których kaski rowerowe uratowały rowerzystom życie. Dlatego są konieczne nie tylko w przypadku dzieci, ale też każdego dorosłego. Jakie rodzaje kasków można wymienić?

  1. Kask MTB – to kask przeznaczony nie tylko dla wielbicieli jazdy po górskich szlakach. Coraz częściej pełni on rolę kasku uniwersalnego, świetnie sprawdzającego się również w kolarstwie rekreacyjnym. Kaski MTB zazwyczaj są nie tylko lekkie, ale i bardzo wytrzymałe. Posiadają specjalny daszek chroniący m.in. przed gałęziami.
  2. Kask szosowy – podobny do kasku MTB, jednak przede wszystkim przeznaczony dla osób poruszających się na rowerach szosowych. Nie posiada daszka i najczęściej jest też bardziej aerodynamiczny w porównaniu z kaskiem MTB. Także sprawdzi się jako kask do jazdy rekreacyjnej.
  3. Kask fullface – to kask, który nie tylko chroni górną część głowy, ale również szczękę. Przypomina nieco kask motocyklowy. To dobry model dla osób ścigających się po trudnych szlakach, uprawiających freeride i downhill. Jest bardzo wytrzymały, ale też dość ciężki i nie zapewnia najwyższego poziomu wentylacji. Bez problemu pasują do niego gogle.
  4. Kask „orzeszek” – to kask o dość specyficznym designie, służący przede wszystkim właścicielom BMX-ów, ale i nie tylko. Chętnie sięgają po tego rodzaju kaski także rolkarze i deskorolkarze. Dobrze chroni głowę, ale nie posiada otworów wentylacyjnych. Jest także dość ciężki.
  5. Kask miejski – przeznaczony dla osób jeżdżących na rowerze rekreacyjnie, od czasu do czasu lub np. używających dwukołowca jako środka transportu do pracy. Kaski rowerowe miejskie mogą mieć bardzo różny design, choć zazwyczaj odbiega on od typowo sportowych kasków MTB czy szosowych. Są wygodne, ergonomiczne, o ciekawym wzornictwie i niekiedy wyposażone w diody LED umieszczone np. z tyłu kasku.

Wielu fanów dwukołowych pojazdów zastanawia się, jaki kask rowerowy najlepiej wybrać. Odpowiedź jest prosta: dopasowany do potrzeb. Jeśli ktoś porusza się rowerem jedynie po mieście i sporadycznie, może zdecydować się na stylowy kask miejski, który będzie wręcz alternatywą dla zwykłej czapki. Bardziej zaawansowani rowerzyści mogą zaopatrzyć się w kask MTB, szosowy, fullface czy typu „orzeszek”.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz