Rozrywka

Olejki eteryczne – dlaczego warto je stosować?

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje pozyskiwane z różnych roślin. Są w 100 proc. naturalne, zatem doskonale sprawdzają się w aromaterapii czy przygotowywaniu domowych kosmetyków. Podpowiadamy, kiedy i jak je stosować.

Naturalne olejki eteryczne mogą być pozyskiwane w procesie destylacji składników roślinnych (kwiatów, korzeni, kory, liści, pnączy) lub w procesie destylacji z parą wodną. Dzięki temu w pełni zachowują bogactwo swoich dobroczynnych właściwości. Można ich używać w celach leczniczych, pielęgnacyjno-kosmetycznych czy podczas aromaterapii. Każdy olejek ma różny zakres zastosowań.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne służą głównie do aromaterapii, czyli leczenia zapachem. „Aromaterapia to przede wszystkim kuracja, która pomoże nam przy różnego rodzaju dolegliwościach. Stosowanie olejków eterycznych dla lepszego samopoczucia jest niezwykle proste. Możemy dodać kilka kropli do kąpieli, wykorzystać do masażu lub do aromatyzacji pomieszczeń za pomocą nawilżaczy powietrza czy specjalnych kominków aromaterapeutycznych” – mówi Małgorzata Wysokińska, właścicielka marki naturalnych olejków eterycznych Optima PLUS.

Jak dobrać rodzaj?

Rodzaj olejku eterycznego dobieramy w zależności od dolegliwości, które nam doskwierają. Dla przykładu, przy przeziębieniach warto stosować olejki eteryczne, które pomogą nam w walce z wirusami, czyli m.in. sosnowy, eukaliptusowy, melisowy czy anyżowy. Jeśli ze względu na zimową aurę jesteśmy zmęczeni i ospali, wybierzmy olejki cytrusowe. „Zimową porą najwięcej energii dodadzą nam olejki eteryczne cytrusowe, np. pomarańczowy, bergamotowy, cytrynowy czy grejpfrutowy. Stosując je w aromaterapii, np. aplikując do kominka aromaterapeutycznego, lekko się pobudzimy i będziemy nastawieni na działanie. Dzięki tak przyjemnej terapii zapomnimy o senności i zmęczeniu. Zapachy z powodzeniem możemy dowolnie mieszać” – mówi Wysokińska. W przypadku bezsenności postawmy na olejki, które nas wyciszą i zrelaksują, czyli m.in. lawendowy i melisowy.

Wyciąg z roślin

„Na rynku dostępnych jest wiele różnych zapachów olejków. Do każdego z nich powinna być dołączona ulotka, zawierająca informację na jakie dolegliwości możemy stosować dany olejek. Warto pamiętać, że olejki eteryczne możemy dowolnie mieszać, uzyskując w ten sposób nowe, ciekawe zapachy” – podpowiada Wysokińska z Optima PLUS.

Olejki eteryczne jako składnik domowych kosmetyków

Naturalne olejki eteryczne z powodzeniem mogą być stosowane jako element domowych kosmetyków, ze względu na szereg pozytywnych korzyści, jakie dostarczają skórze. Z łatwością przyrządzimy odżywcze serum czy rozgrzewający krem do rąk i stóp.

Jak przygotować odżywcze serum do twarzy na noc? „3 łyżeczki wosku pszczelego, 2 łyżeczki oleju arganowego i 2 łyżeczki oleju migdałowego dokładnie mieszamy w kąpieli wodnej. Gdy mieszanka ostygnie, dodajemy 4 krople olejku eterycznego grejpfrutowego i po 1 kropli olejków cytrynowego i bergamotowego. Całość ponownie mieszamy” – zaleca Wysokińska z Optima PLUS.

Przygotowanie rozgrzewającego kremu do rąk i stóp z olejkami eterycznymi jest równie proste. „Taki krem do rąk i stóp z dodatkiem olejków eterycznych jałowcowego i eukaliptusowego jest zimą niezastąpiony. Do jego przygotowania potrzebujemy szklanki oleju arganowego, 90 g wosku pszczelego, pół szklanki wody, 2 krople olejku eterycznego jałowcowego i 4 krople olejku eukaliptusowego. Zaczynamy od rozpuszczenia w kąpieli wodnej wosku i oleju. Stopniowo dodajemy uprzednio podgrzaną wodę mineralną. Mieszamy dokładnie wszystkie składniki i pozostawiamy do wystygnięcia. Na koniec dodajemy olejki eteryczne i ponownie dokładnie mieszamy.” – mówi Wysokińska.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz