Medycyna i zdrowie

Wymioty u dziecka – co robić?

Z pewnością każdy rodzic wie, jak trudno jest zachować dystans i tzw. „zimną krew”, kiedy z dzieckiem zaczyna się coś nagle dziać. Gorączkowo poszukujemy natychmiastowych środków zaradczych, aby mu pomóc i równocześnie nie zaszkodzić. Co robić, kiedy dziecko zaczyna niespodziewanie wymiotować?

Przyczyny wymiotów u dziecka

U dzieci przyczyny wymiotów mogą być bardzo różne, często błahe, ale nieraz także poważne. Żadnych z nich nie należy lekceważyć. Małe dzieci są bardzo wrażliwe i narażone na silne przeżycia, na które mogą reagować właśnie torsjami. Towarzyszy im zazwyczaj gorączka i ból brzucha. Wymioty może również spowodować nieświeże jedzenie lub przejedzenie się- – zazwyczaj pojawia się wówczas dodatkowo biegunka. Do przyczyn nieżytu żołądkowo-jelitowego zalicza się także zatrucie pokarmowe. Wreszcie, bywa, że torsje stanowią symptom rozpoczynającej się choroby zakaźnej. U niektórych dzieci wymioty towarzyszą podróżom autobusem i samochodem (choroba lokomocyjna). Mogą też być spowodowane alergią pokarmową. Do wymiotów dochodzi częściej u dzieci małych, ponieważ są bardziej wrażliwe. Wystarczy, że za długo pokręcą się na karuzeli, czy zjedzą za dużo słodyczy i przykry efekt gotowy. Każdy rodzic dobrze zna swoje dziecko i powinien z łatwością odróżnić przyczyny błahe od poważnych, wymagających interwencji lekarza.

Objawy i skutki odwodnienia

Częste torsje, którym zazwyczaj towarzyszy biegunka, należy traktować poważnie. U niemowląt, w wyniku odwodnienia zapada się strzemiączko, u starszych dzieci obserwuje się osłabienie, zawroty głowy, apatię, płacz „bez łez” i zapadanie się gałek ocznych. Odwodnienie rozpoznaje się łatwo po zmianie zabarwienia moczu, który ze słomkowego przybiera kolor ciemno-żółtą. Dziecko może również stracić przytomność, dostać drgawek lub zapaść w śpiączkę. Jeśli w porę nie otrzyma pomocy, może skończyć się to tragicznie. W wyniku odwodnienia u dzieci szybko dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Spada ciśnienie krwi, pojawiają się zaburzenia pracy serca i niewydolność nerek.

Leczenie

Ponieważ wymioty u dziecka mogą w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu, konieczne jest częste pojenie. Jest to najskuteczniejsza metoda, nawet jeśli szkrab często wymiotuje. Można podawać herbatkę z mięty czy rumianku, jednak najlepiej jest stosować płyny przeznaczone specjalnie dla dzieci, zawierające również elektrolity. Nie należy podawać rosołu, soków owocowych, ani napojów typu coca-cola, ponieważ mogą nasilić chorobę i utrudnić jej leczenie.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz