Medycyna i zdrowie

Swędzenie pochwy - przyczyny, zapobieganie

Problemy ze swędzeniem pochwy mogą być spowodowane chorobami wenerycznymi, nadmierną suchością skóry oraz stosowaniem dopochwowych środków antykoncepcyjnymi. Warto jednak pamiętać, że często powody mogą być całkowicie inne, ale główna przyczyna prawie zawsze jest taka sama. Dbajmy o naszą florę bakteryjną.

Flora bakteryjna

Bez znaczenia, czy walczymy z chorobą weneryczną, infekcją czy nasze problemy są są związane używaniem tamponów lub dopochwowych środków antykoncepcyjnych, swąd spowodowany jest zazwyczaj zaburzeniem gospodarki flory bakteryjnej poprzez wzrostu poziomu pH pochwy. Nierzadko swędzenie pochwy przeradza się w bolesne pieczenie, któremu towarzyszą upływy o pienistej konsystencji, które bardzo nieprzyjemnie pachną.

Nieprawidłowa higiena

Nieprawidłowa higiena miejsc intymnych z czasem może przerodzić się w bolesne swędzenie. Zbyt częste podmywanie się prowadzi do przesuszenia pochwy, a zbyt rzadkie do namnażania bakterii, które powodować mogą zapalenia oraz infekcje grzybicze. Najbardziej optymalne jest podmywanie się dwa razy dziennie, jednak same powinnyśmy znaleźć złoty środek. Wyjątkiem są miesiączki, podczas których bardzo ważna jest czystość miejsc intymnych – możemy zwiększyć intensywność mycia. Ważne jest, aby korzystać z odpowiednich środków czystości, na przykład z dedykowanych płynów do higieny intymnej zawierających kwas mlekowy. Klasyczne mydło, chociaż ładnie pachnie, może zawierać drażniące konserwanty.

Prysznic czy kąpiel?

Chociaż długa kąpiel jest niezwykle przyjemna, może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Sole kąpielowe oraz płyny zawierają wiele substancji podrażniających pochwę, które nierzadko powodują swędzenie pochwy.

Wkładki higieniczne

Niewiele kobiet wie, że noszenie wkładek higienicznych może źle odbić się na naszym zdrowiu. Korzystanie z nich jest szczególnie polecane podczas dni płodnych, kiedy wydzielina jest znacznie intensywniejsza. Wkładki higieniczne powodują gromadzenie się niesprzyjającej naszej florze bakteryjnej wilgoci. Codzienne stosowanie tego typu produktów nie jest polecane przez specjalistów.

Dobre nawyki to podstawa!

Musimy wyrobić w sobie nawyk korzystania ze środków do higieny intymnej, dostosować nasze przyzwyczajenia kąpielowe i higieniczne, aby nie musieć walczyć z chorobami prowadzącymi do swędzenia pochwy. Nie możemy doprowadzić do przesuszenia się pochwy i zaburzenia jej pH.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz