Medycyna i zdrowie

Na czym polega badanie Sono HSG?

Pacjentkom przygotowującym się do procedury zapłodnienia in vitro, w renomowanych klinikach leczenia niepłodności zaleca się przeprowadzenie badania Sono HSG. Czym ono jest i jakie są wskazania do jego wykonania?

Na czym polega badanie Sono HSG?

Pod pojęciem Sono HSG należy rozumieć badanie drożności jajowodów. To ultrasonograficzna histerosalpingografia, polegająca na podaniu za pomocą cewnika kontrastu do jamy macicy i jajowodów, pod ciągłą kontrolą USG. Jest w pełni bezpieczną i skuteczną metodą oceny narządów kobiecych i ich drożności.

Wskazanie do badania

Badanie Sono HSG zalecane jest pacjentkom walczącym z niepłodnością, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, występujących w zakresie kształtu lub budowy macicy oraz niedrożności jajowodów. Przy diagnozowaniu niepłodności u kobiet ważne jest, aby ponad wszelką wątpliwość wyjaśnić jej przyczynę. Przeszkodą w zajściu w ciążę mogą być bowiem takie kwestie jak nietypowa budowa jamy macicy lub niedrożność jajowodów. Takie są przyczyny niepłodności nawet u około 20 proc. kobiet, które jak dotychczas bezowocnie starały się o dziecko.

Badanie HSG pozwala także na rozpoznanie występowania w drogach rodnych kobiety polipów, mięśniaków, przegrody oraz zrostów.

Przebieg badania

Lekarz ginekolog przeprowadza badanie Sono HSG w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego kobiety, tuż po miesiączce, ale jeszcze przed rozpoczęciem owulacji.  Zabieg odbywa się w warunkach gabinetu lekarskiego, a kobieta siedzi na fotelu ginekologicznym. Lekarz rozszerza ściany pochwy jednorazowym wziernikiem, wprowadzając jednocześnie cewnik przezszyjkowy, zakończony balonikiem. Po jego wypełnieniu wstrzykiwany jest kontrast, przedostający się przez szyjkę do macicy i jajowodów. W trakcie podawania płynu, ginekolog wprowadza sondę USG i na monitorze urządzenia może obserwować kształt i wielkość jamy macicy oraz to, w jaki sposób kontrast przepływa przez jajowody. Badanie Sono HSG daje natychmiastowe wyniki, a w jego trakcie lekarz może pomóc udrożnić zlepione jajowody, jeśli to one są prawdopodobną przyczyną niemożności zajścia w ciążę.

W trakcie nowoczesnego badania HyFoSy Sono HSG, zamiast płynu w formie kontrastu, do jamy macicy i jajowodów wstrzykiwana jest specjalna jałowa pianka ExEm Foam, która wypełnia szczelnie narządy rozrodcze, dzięki czemu obraz na USG jest jeszcze wyraźniejszy.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz