Medycyna i zdrowie

Kiedy niezbędne jest wykonanie RTG zębów?

Zęby są bez wątpienia atrybutem każdego z nas. Co więcej, w momencie kiedy są one niezwykle zdrowe oraz śnieżnobiałe stają się również naszą niekwestionowaną ozdobą. Nic więc dziwnego, że tak chętnie o zęby dbamy i regularnie stawiamy się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Jednak nie da się ukryć, że mocne zęby wcale nie oznaczają tego, że ich stan nie zmieni się dokładnie w mgnieniu oka. Często bowiem pojawiają się choroby uzębienia, które zakorzenione są znacznie głębiej w dziąsłach, zaś nie dają one żadnych niepokojących objawów na zewnętrznej powierzchni zębów. Na szczęście stomatologia przewidziała takie sytuacje i oferuje RTG zębów. Jednak kiedy należy je wykonać?

RTG zębów - podstawowe informacje

Nie da się ukryć, że pacjenci zwykle mają wiele wątpliwości w momencie, kiedy pojawia się konieczność wykonania RTG zębów. Kraków to miasto, w którym takie badania zlecane są bez wątpienia najczęściej. Wynika to z faktu, że pracuje tam wielu specjalistów, którzy w mgnieniu oka mogą rozpoznać fakt, że z naszymi zębami dzieje się coś niedobrego. Okazuje się, że RTG zębów jest badaniem, które może zostać wykonane tylko na wyraźne zlecenie lekarza. Pacjenci nie mają możliwości samodzielnego zgłoszenia się do pracowni RTG i poproszenia o wykonanie wspomnianego już badania. Związane jest to z tym, że promieniowanie RTG ma niekorzystny wpływ na nasz organizm, a to z kolei warunkuje fakt, że badanie RTG zębów, musi być wykonywane tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zaistnieją co do tego wyraźne przesłanki. Na czym jednak polega samo badanie RTG zębów? Otóż jest to badanie, które pozwala na ocenę stanu kości szczęki, stawu żuchwowo-skroniowego, a także przyzębia oraz zatok nosowych. Śmiało można więc powiedzieć, że RTG zębów umożliwia lekarzowi uzyskanie szerszej perspektywy odnośnie tego, co dzieję się pod dziąsłami, a także możliwość dokładnej oceny struktury zębów. Warto wiedzieć, że jeśli mamy problem z zębami, warto zgłosić się do nowoczesnego i doświadczonego gabinetu jak np. CDC Stomatologia, które oferuje pełne badania radiologiczne i związaną z nimi diagnostykę. Wówczas na podstawie wykonanego zdjęcia RTG zębów profesjonalni stomatolodzy szybko i skutecznie znajdą źródło problemu, a także podejmą niezbędne działania celem ustalenia odpowiedniego planu leczenia. Wówczas o wiele łatwiej będzie opanować ewentualną chorobę i doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

RTG zębów Kraków

Rodzaje RTG zębów

Nie da się ukryć, że diagnostyka radiologiczna zębów jest niezwykle zaawansowanym i skomplikowanym procesem. Obecnie, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, można wyróżnić kilka rodzajów RTG zębów. Zalicza się do nich:

  • zdjęcie zębów - to jedno z najpopularniejszych badań, które pozwala na wykonanie zdjęcia obrazującego korzenie zębów i ich kondycję.
  • zdjęcie OPG - jest to zdjęcie ortopantomograficzne, które jest zdjęcie przeglądowym dosłownie wszystkich zębów jamie ustnej pacjenta. Pozwala ono także na ocenę funkcjonalności i stanu stawów żuchwowo-skroniowych oraz kości szczęki.
  • zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe - to niezwykle rzadko wykorzystywany rodzaj badania RTG zębów. Uwidacznia ono jedynie korony zębów górnych oraz zębów dolnych, jednak nie zapewnia wglądu w ich korzenie i kości.
  • zdjęcie w formie tomografii stożkowej - jest to zdjęcie, które umożliwia trójwymiarowy podgląd wszystkich zębów, a także zapewni dokładny wgląd w ich struktury. Jest to jedno z najczęstszych badań wykonywanych w naszym kraju, gdyż zapewnia stomatologowi najdokładniejszy obraz stanu naszego uzębienia.

Jak wygląda badanie?

Badanie RTG zębów nie jest badaniem inwazyjnym. Pacjenci powinni mieć świadomość tego, że jest ono całkowicie bezbolesne, bez względu na wybrany rodzaj zdjęcia RTG zębów. Przygotowanie do badania również nie obejmuje szeregu skomplikowanych czynności. Zwykle pacjenci są proszeni o założenie ochronnego kombinezonu, który ma zminimalizować negatywne skutki promieniowania RTG, a następnie są proszeni o to, by ustawili się twarzą do maszyny. Okazuje się, że nie jest wymagany szeroki uśmiech, który pomoże odsłonić zęby. Maszyna do RTG przeprowadza zdjęcie w zaledwie kilka sekund, a pacjenci nie czują żadnego dyskomfortu. Po wykonaniu badania pacjenci mogą zdjąć kombinezon i powrócić do swoich codziennych czynności.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz