Medycyna i zdrowie

Infekcje intymne – objawy oraz sposoby leczenia

Równowaga flory bakteryjnej pochwy może ulegać zachwianiu wskutek wielu czynników, do których należą między innymi bakterie, grzyby, czy pasożyty. Z naszego poradnika dowiesz się, jakich symptomów infekcji intymnych nie można lekceważyć i kiedy trzeba udać się po poradę do lekarza.

Symptomy infekcji intymnych

Pierwszym niepokojącym objawem, który świadczy o tym, że w naszym organizmie rozwija się choroba, może być świąd, zaczerwienienie i podrażnienie okolic intymnych. Bywa on początkowo bagatelizowany, jednak kiedy do tego dochodzą inne nieprzyjemne objawy, warto skonsultować się z ginekologiem. Zaniepokoić powinny również upławy o nieprawidłowym zabarwieniu i brzydkim zapachu. W przebiegu infekcji intymnych wydzielina z pochwy może przybierać formę grudkowatego twarożku lub mieć pienistą konsystencję. Zdarzają się również upławy o żółtym lub nawet zielonkawym zabarwieniu. Prawidłowy śluz jest natomiast biały lub przezroczysty – jego konsystencja zmienia się w czasie trwania cyklu menstruacyjnego. Niepokojącym objawem infekcji intymnej może być zwiększone oddawanie moczu, a także ból i dyskomfort w czasie stosunków seksualnych oraz bezpośrednio po nich. Kiedy bakterie zaatakują cewkę moczową, może pojawić się również ból w czasie oddawania moczu.

Jak należy leczyć infekcje intymne?

Grzybica pochwy, zakażenie rzęsistkiem pochwowym, czy schorzenia natury bakteryjnej wymagają konsultacji ze specjalistą, nie można ich bowiem wyleczyć domowymi metodami. Lekarze zaczynają od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentką, konieczne jest również badanie ginekologiczne, a czasem do pełnej diagnozy także testy laboratoryjne. Na infekcje pochwy stosuje się między innymi globulki dopochwowe, maści, kremy oraz wiele innych leków, które łagodzą stany zapalne, przynoszą ulgę w upławach czy swędzeniu okolic intymnych, a także działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Po kuracji farmakologicznej warto zastosować produkty dostępne bez recepty (np. w formie globulek), które przyczyniają się do odbudowania prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz