Medycyna i zdrowie

Czym jest dysbioza? Objawy i leczenie dysbiozy

Dysbioza to inaczej brak równowagi bakteryjnej w jelicie. Problem ten dotyczyć może nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Co może być przyczyną dysbiozy? Jakie są jej objawy i czy można wyleczyć tę dolegliwość?

Dysbioza – co powinieneś o niej wiedzieć?

Dysbioza jest zaburzeniem równowagi w jelitach, czyli zarówno ilości, składu, jak i działania mikroflory jelitowej. W ciele dorosłego człowieka znajdują się biliony mikroorganizmów, czyli aż 2 kg bakterii, które mają pozytywne działanie w organizmie. Pomagają one m. in. w procesie trawienia, wpływają na proces tworzenia się witamin, chronią nabłonek przed szkodliwymi substancjami czy unieszkodliwiają toksyny. Jeśli jednak pojawi się jakiś szkodliwy czynnik, działanie mikroflory może zostać zachwiane. A stąd już prosta droga do groźnych chorób. Nic dziwnego, że dysbiozę nazywa się "matką chorób". To właśnie w chorym jelicie ma początek wiele niebezpiecznych dolegliwości.

Jakie mogą być przyczyny dysbiozy jelitowej?

Pierwszą z głównych przyczyń zaburzeń w funkcjonowaniu jelit jest nadużywanie antybiotyków oraz innych leków. W przypadku antybiotyków ważne jest stosowanie dodatkowych leków osłonowych. Kolejnym czynnikiem chorobotwórczym jest zła dieta, a w szczególności spożywanie pokarmów z małą ilością błonnika, produktów wysoko przetworzonych, alkoholu czy zbyt małe ilości wody. Na mikroflorę jelit wpływa także stres, charakterystyczne dla naszych czasów życie w biegu czy zanieczyszczenie środowiska. 

"Co ważne, charakter porodu dziecka czy chociażby sposób karmienia może mieć wpływ na rozwój dysbiozy u noworodków" – przekonuje specjalista z portalu ffbaby.pl. To oczywiste, że karmienie piersią jest dla dziecka najlepsze. Mleko matki zawiera wszystkie potrzebne substancje, służy mikroflorze noworodka i wpływa na jej prawidłowy rozwój. Z kolei poród naturalny umożliwia noworodkowi przejście przez kanał rodny i skolonizowanie jelit dobrą mikroflorą, oczywiście zakładając, że matka ma odpowiednią ilość dobrej mikroflory. Dlatego też lepiej jest rodzić naturalnie niż przez cesarskie cięcie.

Jakie są objawy dysbiozy jelitowej?

Objawy dysbiozy są bardzo uciążliwe, dlatego bardzo łatwo je wychwycić. Wśród nich najczęściej pojawiają się:

  • bóle brzucha i wzdęcia
  • zmiana konsystencji stolca (wodnisty, luźny, z domieszką krwi czy śluzu)
  • nudności
  • wymioty
  • biegunki lub zaparcia
  • utrata wagi
  • zahamowanie wzrostu
  • brak apetytu
  • zgaga

Jak leczyć dysbiozę?

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to udanie się do lekarza. Wysokospecjalistyczne badania mikroflory jelit pomogą nam określić, jakie bakterie i w jakich ilościach występują w jelitach. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić odpowiednie leczenie, na które składa się zdrowa dieta i probiotykoterapia.

W leczeniu dysbiozy przede wszystkim ważne jest zdrowe żywienie. Pierwszym istotnym elementem jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy również unikać warzyw wzdymających, takich jak groch czy kapusta, a także potraw smażonych. Nie jedzmy zbyt dużych ilości warzyw gotowanych, unikajmy cukru, alkoholu i produktów wysoko przetworzonych. 

Nie bagatelizujmy problemów z jelitami. Dysbioza może skończyć się nieswoistym zapaleniem jelit w postaci wrzodziejącego zapalenia jelit lub choroby Leśniowskiego-Crohna. 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz