Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 26-33 dni. Rzadko zdarza się, aby trwał on tyle samo co miesiąc, ponieważ na długość cyklu wpływają różne czynniki.
Jak obliczane są dni płodne? U regularnie miesiączkującej kobiety różnice w długości między poszczególnymi cyklami wynoszą zwykle ok. 5 dni i jest to norma, chyba że do tej pory kobieta miesiączkowała regularnie
Co zrobić, gdy miesiączki nie ma? Zwykle jest to sygnał od organizmu, że coś jest nie tak. Na co wskazuje brak okresu?
Czy to ciąża?
Najczęstszym powodem braku miesiączki jest ciąża. Nowoczesne testy ciążowe pozwalają to sprawdzić nawet w 8-10 dni od zapłodnienia. W początkowym okresie ciąży może wystąpić niewielkie krwawienie, nazywane implantacyjnym. Dochodzi do niego, gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. W przypadku, gdy krwawienia miesięczne są skąpe, można pomylić je z miesiączką. Jednak krwawienia implantacyjne trwa znacznie krócej, więc przy podejrzeniu ciąży, należy wykonać test.
Problemy z hormonami
Za brak okresu często odpowiadają zaburzenia hormonalne. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zespół policystycznych jajników. To dolegliwość będąca przyczyną niepłodności u wielu kobiet. Schorzenia jest uwarunkowane genetycznie i wymaga odpowiedniego leczenia. Inne często występujące zaburzenia hormonalne to nadmierna produkcja prolaktyny, która ma wpływ na cykl owulacyjny.
Brak miesiączki może wskazywać na poważne problemy, do których zalicza się choroby tarczycy, zespół Cushinga, guzy przysadki i podwzgórza, guzy na jajnikach, a nawet nowotwory. Dlatego zawsze należy udać się do lekarza, który określi przyczyny zaburzeń.
Silny stres lub infekcja intymna
Za zaburzenia cyklu może też odpowiadać silny stres. Ciągłe napięcie powoduje wzrost poziomu prolaktyny, która hamuje owulację. Wpływa też na podwyższenie poziomu hormonów wytwarzanych przez korę nadnerczy, co prowadzi do zaburzenia długości cyklu menstruacyjnego. Silny stres zaburza też funkcjonowanie układu odpornościowego, a stąd już prosta droga do infekcji intymnych.
Infekcje intymne także mogą powodować zatrzymanie miesiączki. Szczególnie niebezpieczne są przewlekłe stany zapalne, które mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się patogenów po całym organizmie.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)