Inne

Smartfon dla dziecka – jaki telefon wybrać i o czym pamiętać przed zakupem?

Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka są dla rodzica najważniejsze - to oczywiste. Nic więc dziwnego, że podczas poszukiwań telefonu dla pociechy pojawiają się wątpliwości. Jaki powinien być i czy dziecko będzie bezpieczne w sieci? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wybieraniu smartfona dla dziecka.

Jaki model wybrać na pierwszy smartfon dla dziecka?

Wiele dzieci otrzymuje swój pierwszy telefon już w początkowych klasach szkoły podstawowej. Dla wielu rodziców jest to dobry krok, ponieważ pozwala im na stały kontakt z pociechą – czy to w sytuacji, gdy mogą spóźnić się, żeby odebrać ją ze szkoły, czy też kiedy dziecko wraca z niej już samodzielnie, aby upewnić się, ze bezpiecznie dotarło do domu.

Co powinien mieć pierwszy smartfon dla dziecka, żeby nie tylko ułatwiał komunikację z rodzicem, ale także był odpowiednio prosty w obsłudze, a przy tym atrakcyjny dla malucha?

  • Ekran odpowiedniej wielkości – pamiętaj, że dłonie dziecka są sporo mniejsze od dłoni dorosłych. Żeby wygodnie pisało mu się wiadomości czy grało w gry, przekątna ekranu musi być odpowiednio dostosowana – jedno dziecko bez kłopotu poradzi sobie z obsługą 6’’ wyświetlacza, inne będzie pisało sprawniej na 5’’.
  • Wytrzymałość – gonitwy na placu zabaw czy aktywność na własnym podwórku rodzą sporo zagrożeń, na skutek których telefon może szybko ulec uszkodzeniu. Dobry telefon dla dziecka powinien być przede wszystkim wytrzymały. Zwróć uwagę na to, czy jest wodoszczelny, odporny na pył i jaki ma rodzaj ekranu. Gorilla Glass oferuje wzmocnioną konstrukcję. Nie zapomnij także o nałożeniu szkła hartowanego na ekran i zakupie mocnego etui, które dodatkowo zabezpieczy smartfon.
  • Ochrona w sieci – pod tym względem na szczęście nie musisz wybierać „specjalnego” smartfona. Każdy telefon z opcją pobierania aplikacji daje możliwość założenia blokady rodzicielskiej na konkretne niechciane strony czy aplikacje. Umożliwia to np. Google Family Link.

Smartfon dla starszego dziecka i nastolatka – jaki wybrać?

Odpowiedź może być mało satysfakcjonująca, jednak w tym miejscu wiele zależy od tego, jak dziecko lubi spędzać czas. Najważniejsze parametry według najpopularniejszych aktywności:

  • Korzystanie z mediów społecznościowych (Instagram, TikTok, YouTube) – smartfon dla dziecka, które chce aktywnie prowadzić własny fanpage czy konto w serwisach społecznościowych, z całą pewnością powinien mieć bardzo dobrej jakości przednią i tylną kamerę.
  • Granie w gry i korzystanie z aplikacji – jeśli dziecko wolny czas lubi spędzać na graniu, to warto zwrócić uwagę na procesor, RAM i pamięć wewnętrzną telefonu. Wszystkie te parametry wpływają na szybkość działania telefonu. W przypadku procesora należy wybierać taki, który ma jak najwięcej rdzeni. Najlepsze modele mają nawet 8-rdzeniowe procesory. Jeśli chodzi o pamięć RAM, tak naprawdę im jej więcej, tym szybciej będzie działać smartfon. W przypadku smartfonów do gier dobrze sprawdzą się takie modele, które mają minimum 8 GB RAMu. Również jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną – jeśli jest jej dużo, pozwala to m.in. na zapisywanie wielu zdjęć wysokiej jakości czy pobieranie aplikacji. Najpopularniejsze są pojemności, które wynoszą 32, 64 i 128 GB.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki telefon dla dziecka wybrać, nie zapomnij o najważniejszym: zapytaniu o potrzeby samego obdarowywanego. Bez względu na wiek, twoja pociecha może mieć już określony typ telefonów, które podobają mu się najbardziej – i to właśnie dziecko może pomóc ci podjąć najlepszą decyzję!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz