Inne

Obróbka skrawaniem CNC - metoda wytwarzania części maszyn

W wielu gałęziach przemysłu obróbka metali i tworzyw sztucznych jest niezbędnym procesem. Zapotrzebowanie dotyczy produktów wysokiej jakości z krótkim czasem realizacji. Wraz ze wzrastającymi potrzebami na rynku obróbka skrawaniem CNC cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Jest ona  wykorzystywana m.in. w motoryzacji, lotnictwie, automatyce, medycynie czy szeroko pojętej elektronice. Ale czym właściwie ona jest?

Obróbka skrawaniem CNC - co to właściwie jest?

Obróbka skrawaniem CNC najprościej mówiąc jest techniką obróbki metali polegającą na stopniowym usuwaniu warstw obrabianego materiału. Wynik tego procesu jest rezultatem współdziałania obrabiarki, narzędzia i uchwytu mocującego część w odpowiednim położeniu w stosunku do osi wrzeciona obrabiarki. Więcej na ten temat przeczytasz na http://www.janus.com.pl/obrobka-skrawaniem-cnc/

Maszyna została rozbudowana o mikroprocesor i monitor graficzny, do jej działania wykorzystuje się profesjonalne oprogramowanie, które można zaprogramować na każdym etapie skrawania. W rezultacie otrzymuje się produkt, który w pełni wpasowuje się w potrzeby oraz spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Obróbka skrawaniem nie ma ograniczeń co do rodzaju materiału. Maszyny wykorzystujące technologię CNC są w stanie obrobić metal, tworzywo sztuczne, drewno, kamień, płytę MDF, kompozyt, gumę, a nawet skórę. W zależności od użytej głowicy tnącej oraz oprogramowania możemy odpowiednio dopasować je do materiału, który urządzenia te obrabiają.

Obróbka skrawaniem CNC - sposoby

Istnieją różne sposoby na obróbkę skrawaniem CNC. Jednym z nich jest wiercenie i roztaczanie otworów, które odbywa się przy użyciu wiertła. W tej metodzie najczęściej uzyskuje się otwór o przekroju kołowym.

Frezowanie jest sposobem, który  pozwala na obrobienie powierzchni kształtowej, rowków czy kanalików. Kolejnym sposobem jest dłutowanie polegające na skrawaniu przedmiotu specjalnym nożem, przytwierdzonym do suwaka, manewrującego w pionie i poziomie.

Metoda uznawana za najpopularniejszą to tłoczenie, podczas którego w ruchu jest przede wszystkim obracany przedmiot, wspomagany dodatkowo przez ruch płaski. Ostatnim sposobem jest szlifowanie wałków i otworów, które odbywa się przy użyciu narzędzia ściernego. Dzięki niemu obrabiany przedmiot nie jest chropowaty, otrzymujemy obiekt wymiarowy i kształtny.

obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem CNC - rodzaje

Materiały poddawane obróbce wykorzystywane są do różnych celów, dlatego sam proces może się od siebie różnić. Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki skrawaniem CNC.

Jeden z nich to obróbka zgrubna, którą stosuje się do usuwania zewnętrznych warstw materiału. Obróbka kształtująca zaliczana jest do tych średnio dokładnych i służy do nadania kształtu przedmiotu. Obróbka wykańczająca jest zdecydowanie dokładniejsza, a najczęściej stosowanym sposobem jej wykonania jest szlifowanie oraz dokładne frezowanie i toczenie. Ostatnim rodzajem jest obróbka ultraprecyzyjna, która polega na nadaniu powierzchni płaskiej szczególnie dobrej jakości oraz bardzo małej tolerancji wymiaru, kształtu i położenia.

Korzyści z obróbki skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC w ciągu ostatnich lat niezwykle się rozwinęła. Z pełni ręcznych obróbek, ewoluowała na obrabianie sterowane komputerowo. Dzięki temu znacząco wzrosła jej popularność. Nastąpił również wzrost efektywności realizowanych procesów. Wykluczono sytuacje, w których konieczne było powtarzanie zlecenia. Ograniczono, a czasami nawet wyeliminowano marnowanie materiałów.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest krótszy czas realizacji zamówień, bez negatywnego wpływu na jakość procesu i uzyskiwanych elementów metalowych. Dzięki obróbce komputerowej poprawiła się również precyzja obróbki. Dotyczy to również produkcji masowej, która gwarantuje powtarzalność i dokładność w odwzorowaniu każdego uzyskanego elementu.

Technologia CNC pozwala również na pracę w trzech wymiarach, czyli produkcję elementów trójwymiarowych bez konieczności ich obracania. Pełna automatyzacja procesu pozwala stworzyć idealną wersję produkcji masowej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz