Inne

Jak zresetować telefon – poradnik

Każde urządzenie elektroniczne, nawet to, z którym się nie rozstajemy, może czasem płatać figle, zawieszać się, odmówić posłuszeństwa, czy też paść ofiarą złośliwego oprogramowania, czy tak zwanych wirusów. To nie tylko nieprzyjemne zdarzenia, ale również mogą nas wykluczyć zawodowo i społecznie, bo przecież smartfon to małe centrum dowodzenia, które zdominowało naszą codzienność. Zacinanie się urządzenia może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, a najczęściej wynika z nieprawidłowego działania systemu Android lub pobranej ze sklepu Google Play aplikacji.

  1. Naprawianie telefonu
  2. Na czym polega miękki reset (po angielsku soft reset)?
  3. Problemy Androidów
  4. Reset twardy

Naprawianie telefonu

Wiele rzeczy w ustawieniach telefonu możemy zrobić z poziomu użytkownika i nie potrzebujemy pomocy serwisu. Jednym ze sposobów jest na przykład reset – czyli przywrócenie ustawień fabrycznych. Dzieli się go na miękki (soft reset) i twardy reset (hard reset). Warto pamiętać o tym, że także najnowsze smartfony mogą odmówić posłuszeństwa. W efekcie może się okazać, że ani ekran, ani żaden z fizycznych przycisków nie odpowiadają, a cały system się zawiesił. Warto wiedzieć, jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych, aby w sytuacji stresującej zachować zimną krew.

Na czym polega miękki reset (po angielsku soft reset)?

To jedna z najczęściej wykorzystywanych procedur. Może sprawić, że zawieszony smartfon odzyska funkcjonalność. Takie działania nie powodują utraty zapisanych danych, więc można z tego sposobu skorzystać bezkarnie i zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. W telefonach z wymiennym akumulatorem wystarczy otworzyć klapkę i wyciągnąć baterię. Następnie od razu lub po krótkiej chwili należy ją włożyć z powrotem i włączyć smartfon. Poradnik euro podaje również sposób dla smartfonów bez wymiennego akumulatora. Jest on nieco trudniejszy, ale każdy laik poradzi sobie bez problemu. Wystarczy przez 10 sekund wcisnąć przycisk, którego używamy do włączania ekranu, do momentu, gdy smartfon się wyłączy. Telefon powinien włączyć się samoistnie. Jeśli tak się nie zdarzy, należy urządzenie uruchomić jak zwykle.

Problemy Androidów

Najwięcej problemów mają użytkownicy smartfonów z Androidem. Ten system sprawia, że urządzenia stają się wolniejsze, często brakuje im pamięci, a zdarza się nawet, że całkowicie przestają działać i to zarówno na poziomie ekranu dotykowego, jak i klawiszy funkcyjnych. Czasem konieczna będzie pomoc serwisu. Zanim oczywiście oddamy telefon w fachowe ręce, można wypróbować różne sposób resetowania urządzeń. Do tego właśnie służy dostęp do specjalnego menu, tzw. Recovery Menu. To kombinacja klawiszy, które pozwalają wykonać reset telefonu z Androidem. Należy wypróbować następujące kombinacje Volume Up + Power lub Volume Down + Power lub Home + Power. Wyżej wymienioną kombinację należy na kilka sekund – do momentu zresetowania telefonu. Po ponownym uruchomieniu smartfona powinno wyświetlić się menu, w którym poruszamy się za pomocą przycisków Volume Up - w górę oraz Volume Down - w dół. Na liście należy znaleźć pozycję Reboot system now, która ponownie uruchomi urządzenie. Samego wyboru dokonujemy za pomocą przycisku Power.

Jeśli to nie zadziała, można w  Recovery Menu odnaleźć funkcję Wipe data/factory reset. Trzeba jednak pamiętać, że jej użycie powoduje utratę wszystkich informacji zapisanych w telefonie. Urządzenie zostanie przywrócone do ustawień fabrycznych. Samą tę opcję wybieramy za pomocą przycisku Power i w ten sam sposób potwierdzamy ten wybór na pozycji menu Yes – delete all user. Następnie należy czekać na efekty działania oraz od początku skonfigurować wszystkie ustawienia urządzenia. Jeśli taka procedura również nie przyniesie efektu – urządzenie dalej nie będzie się włączać, proces uruchamiania się będzie się zatrzymywać lub ekran dotykowy nie odpowie na komendy, należy wgrać nowe oprogramowanie, co jest procedurą wymagającą interwencji serwisu. Nawet jeśli nie mamy gwarancji na urządzenie, to i tak warto w takim wypadku udać się po pomoc do specjalistów.

Reset twardy

Czasem zdarza się tak że smartfon działa, ale pracuje bardzo powoli, pojawiają się błędy, a czasem urządzenie nie chce się włączyć. Wówczas warto skorzystać z twardego resetu. Takie działanie skasuje wszystkie dane, jakie zgromadzone są na telefonie. Stracimy kontakty, SMS-y, zdjęcia. Pewnym rozwiązaniem jest oczywiście stworzenie kopii zapasowej na komputerze. Warto tę czynność wykonywać regularnie, by w ten sposób chronić wszystkie ważne pliki oraz dane kontaktowe. Wystarczy na smartfonie otworzyć aplikację ustawienia. Znaleźć zakładkę „Kopia zapasowa i resetowanie” (lub określenia synonimiczne w zależności od marki i modelu). Następnie należy wybrać opcję przywracanie ustawień fabrycznych. Po całym procesie telefon uruchomi się ponownie i konieczna będzie jego ponowna konfiguracja. Warto również pamiętać o tym, że przywrócenie ustawień fabrycznych sprawdza się również w momencie, gdy zmieniliśmy ustawienia systemowe i przez takie działania telefon nie funkcjonuje poprawnie. Poza tym tę czynność należy również wykonać, gdy chcemy sprzedać smartfon, a tym samym usunąć wszystkie konta, ustawienia i pliki zapisane w pamięci.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz