Inne

Brama segmentowa do garażu? Poznaj jej zalety.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych. Wśród nich bardzo wysokie noty zbiera brama segmentowa, która na tle pozostałych modeli, wyróżnia się swoją funkcjonalnością. Za jej wyborem przemawia także szereg innych zalet, dzięki którym decyduje się na nią coraz więcej osób. Co więc sprawia, że jest ona trafną inwestycją, która posłuży wam przez wiele lat?

Prosta budowa i sposób otwierania

Brama segmentowa posiada dość prostą konstrukcję. Na jej skrzydło składają się poziome segmenty (panele), połączone ze sobą zawiasami i zabezpieczone uszczelką. W czasie otwierania się skrzydła bramy, wszystkie segmenty przesuwają się na rolkach w prowadnicach, dzięki czemu otwór wjazdowy do garażu zostaje otwarty.

Samo skrzydło – w zależności od tego, gdzie zostały zamontowane prowadnice – może chować się pod sufitem lub wzdłuż bocznej ściany garażu. Pamiętajcie, że prowadnice zajmują miejsce. Dlatego też to, który sposób montażu wybierzecie, powinniście uzależnić od ilości wolnej przestrzeni w garażu, jego wymiarów oraz od waszych planów zagospodarowania jego wnętrza.

Wygodna w korzystaniu i montażu

Każda brama segmentowa sprawdzi się w garażach z krótkim podjazdem lub w tych, do których wjeżdża się bezpośrednio z ulicy. Sposób jej otwierania nie wymaga bowiem wolnej przestrzeni przed garażem, jak ma to miejsce w przypadku bram uchylnych czy rozwiernych. To dość duże ułatwienie zimą, bowiem likwiduje konieczność męczącego odśnieżania.

Dużą zaletą omawianej bramy jest też to, że możecie zamontować ją nie tylko przy prostych, ale i łukowatych nadprożach garażu. Wynika to z faktu, że bramę segmentową montuje się od jego wewnętrznej strony. Pamiętajcie jednak, że nadproże musi mieć co najmniej 15 cm wysokości a bryła garażu musi posiadać ścianki boczne o szerokości około 10 cm.

Brama segmentowa jest ciepła

Bramę do garażu możecie nabyć w wersji z izolacją lub bez niej. Jeśli posiadacie garaż ogrzewany lub zamknięty w bryle domu, jej izolacja jest wręcz obowiązkowa. Dzięki temu unikniecie utraty ciepła w garażu i ochronicie skrzydło bramy przed jego przemarzaniem. Dużym plusem omawianych bram jest fakt, że należą one do jednych z najszczelniejszych.

Szczelność tą uzyskuje się poprzez wypełnienie szczelin między segmentami gąbką lub uszczelkami. Dodatkowo, panele podczas zamykania bramy mogą chować się jeden w drugim, dzięki czemu nie ma między nimi wolnych przestrzeni. Same panele wypełnione są pianką poliuretanową lub styropianowymi wkładkami. Niektóre segmenty mogą mieć grubość nawet 67 mm!

Pełna automatyzacja

Dzięki napędowi do bramy garażowej, nie musicie otwierać jej ręcznie. Wystarczy użyć pilota. Najczęściej, standardowe siłowniki cechują się mocą około 500 N, gwarantując otwieranie bramy w tempie 12-14 cm/s, co trwa łącznie około 30 sekund. Jeśli jednak do garażu wjeżdżacie bezpośrednio z ulicy, wybierzcie napędy o większej sile, aby nie tamować ruchu i zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Brama segmentowa posiada też zabezpieczenia na wypadek awarii prądu czy uszkodzenia jej mechanizmów. Po pierwsze – z łatwością otworzycie ją ręcznie. Po drugie – posiada ona zabezpieczenie przed samoistnym opadnięciem. Co więcej, możecie przy niej zamontować fotokomórki, które przestaną zamykać bramę w momencie, w którym natrafią na ruch w jej świetle.

Dodatkowe zalety

Brama segmentowa, dzięki obecności prowadnic, może też być skutecznie zabezpieczona przed włamaniem. Można bowiem zastosować w niej ryglowanie, które dociska skrzydło do ram, chroniąc je przed podważeniem. Warto też wybierać bramy z grubszej, trudniejszej do zniszczenia blachy. Przed zakupem bramy zwróćcie koniecznie uwagę na klasę jej odporności przed włamaniem.

Ponieważ bramy segmentowe są bardzo popularne, producenci starają się, aby cechowało je różnorodne wzornictwo. Jest ono dobrym uwieńczeniem ich funkcjonalności oraz praktyczności.

Dowiedz się więcej na temat segmentowych bram garażowych wchodząc na stronę Hormann.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz