Medycyna i zdrowie

Pokrzywka - rodzaje, objawy, diagnostyka

U małych dzieci często występują różnego rodzaju zmiany skórne, które wywołują u rodziców niepokój. Część z tych zmian może oznaczać chorobę, reakcję alergiczną lub być po prostu wynikiem przemęczenia organizmu.

Jedną z najczęściej występujących zmian jest tak zwana pokrzywka. Może ona mieć różne podłoże. Jakie są jej rodzaje i objawy?

Jakie są rodzaje pokrzywki?

Chorobę, jaką jest pokrzywka dzieli się na dwa rodzaje:

  • pokrzywka ostra – najczęściej jest reakcją na alergiczną na jedzenie lub lekarstwa. W tym przypadku zmiany skórne ustępują zazwyczaj w ciągu 6 tygodni od momentu pojawienia się ich na skórze);

  • pokrzywka przewlekała – w tej pokrzywce trudno jest określić dokładnie przyczyny wystąpienia. Badania wskazują, że w ok. 90% przypadków nie można tego zrobić. Zmiany w tym przypadku utrzymują się powyżej 6 tygodni od momentu wystąpienia. Ten rodzaj pokrzywki towarzyszy czasem innym schorzeniom sprawdź Atopowe zapalenie skóry – choroba czasów współczesnych

Jakie są objawy pokrzywki?

Charakterystyczne dla pokrzywki są zmiany skórne, które mogą pojawić się praktycznie na każdej części ciała. Bąble przy pokrzywce najczęściej znikają samoistnie. Mają one najczęściej różowy kolor i mogą im towarzyszyć różnego rodzaju obrzęki. Przy wystąpieniu pokrzywki warto zwrócić uwagę czy nie towarzyszą jej również inne objawy takie jak chociażby zawroty głowy, kołatanie serce, osłabienie czy nudności i wymioty, gdyż może to zwiastować pojawienie się wstrząsu anafilaktycznego.

W jaki sposób leczy się pokrzywkę?

Objawy pokrzywki są bardzo charakterystyczne, dlatego postawienie właściwej diagnozy nie jest trudne. Warto przy tym pamiętać, że bąble mogą nieznacznie różnić się w zależności od tego co wywołało pokrzywkę. W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z występowaniem pokrzywki choremu podaje się często leki antyhistaminowe, szczególnie w sytuacji, gdy zmiany wywołane zostały przez reakcję alergiczną. W przypadku diagnostyki pokrzywki stosuje się wywiad z chorym, oględziny i w razie wątpliwości badania takie jak OB. Niekiedy zaleca się również wykonanie rzadszych badań, które mają pomóc określić przyczynę wystąpienia pokrzywki.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz