Inne

Złom złota sposobem na inwestycje

Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym można znaleźć nieużywane i niepotrzebne złoto użytkowe. Ten szlachetny kruszec od setek lat jest znany i ceniony na całym świecie, nierzadko bywa traktowany jako sposób na lokowanie własnego majątku. Ze złota produkowana jest przede wszystkim biżuteria, medale, odznaczenia, niekiedy także monety. Posiadanie tego typu bibelotów posiada nie tylko wartość sentymentalną, ale także materialną, a w patowych sytuacjach może okazać się przysłowiową deską ratunkową. 

Złom złota sposobem na zasilenie domowego budżetu

W życiu zdarzają się sytuacje, których nie można przewidzieć. Nagła choroba, sytuacja losowa, wypadek – wystarczy chwila, by całe życie odwróciło się do góry nogami. Zazwyczaj pojawia się wówczas konieczność pozyskania dodatkowych środków finansowych. Pożyczki bankowe czy choćby zadłużanie się u rodziny i znajomych, to rozwiązania wybierane bardzo często, wiadomo jednak, że są to zobowiązania, które należy w ustalonym terminie uregulować. Zdecydowanie lepszą alternatywą okazuje się sprzedaż rodzinnych pamiątek, wykonanych ze złota.

Jak sprzedać złoto?

Większość osób wychodzi z założenia, że złom złota można sprzedać wyłącznie w lombardzie. Z całą pewnością jest to najbardziej znane i najczęściej uczęszczane miejsce, zarówno przez osoby sprzedające, jak i zamierzające taniej kupić złoto, warto jednak pamiętać, że istnieją również inne alternatywy. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż złota w profesjonalnym punkcie zajmującym się skupem metali szlachetnych (np. mennica-krakowska.pl). Jest to miejsce, w którym można liczyć nie tylko na korzystną cenę, ale także wiarygodną wycenę, opartą na faktycznej zawartości złota w konkretnym bibelocie. Niestety, w tym przypadku nie ma znaczenia wartość artystyczna, kolekcjonerska ani sentymentalna – istotna jest faktyczna wartość poszczególnych precjozów, nie zaś to, w jaki sposób dany bibelot trafił w posiadanie konkretnej osoby i jaka historia jest z nim związana.

złom złota

Złom złota - sprzedaż

Złom złota to szeroki wachlarz różnego rodzaju przedmiotów – biżuteria, medale, odznaczenia, złote i pozłacane zegarki, odpady produkcyjne i wiele innych. Bardzo ważną kwestią jest w tym przypadku próba złota, większość kupujących zwraca uwagę na to, by nie była ona niższa niż 333. Nietrudno się domyślić, że najwyższą wartość posiadają przedmioty o najwyższych próbach. Warto podkreślić, że niektóre punkty skupu uwzględniają także walory artystyczne złotej biżuterii, zakładając, że jest ona niezniszczona. Godny podkreślenia jest fakt, że złom złota można także sprzedać za pośrednictwem Internetu – wygodnie, bez wychodzenia z domu. Wbrew pozorom, najmniej korzystną ofertę kupna posiadają lombardy, kantory czy punkty jubilerskie, czyli jednostki, które oczekują wymiernego zysku z tytułu zrealizowanej transakcji. Niepodważalnym plusem tego typu placówek jest dostępność, atrakcyjne godziny otwarcia oraz pieniądze wypłacane do ręki. Nie mniej jednak, w przypadku osób, które chcą sprzedać domowe przedmioty ze złota z zyskiem, zdecydowanie lepsza jest sprzedaż online. 

Jak plasują się ceny złomu złota?

Nietrudno zauważyć, że ceny złomu złota plasują się na różnych poziomach. Zdarza się nawet, że cena ulega zmianie niemalże z dnia na dzień. Cena skupu złota użytkowego zależy bezpośrednio od kursu giełdowego złota. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zamierza sprzedać złom złota z korzyścią i nie potrzebuje natychmiastowego przypływu dodatkowej gotówki, powinien śledzić informacje giełdowe, wybierając optymalny czas na sprzedaż złotych bibelotów.

Wspomniane informacje giełdowe można znaleźć w zakładkach finansowych ogólnodostępnych serwisów, ponadto tabele z kursem drukowane są również w wielu gazetach. Warto pamiętać, że popyt na biżuterię ze złota zwiększa się przede wszystkim w okresach przedświątecznych, sprzedając wówczas piękny, złoty naszyjnik czy precyzyjnie wykonane kolczyki można zyskać znacznie więcej, niż w przypadku sprzedaży tej samej biżuterii latem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz