Inne

Dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu gotówkowego

O kredyt gotówkowy na pewno łatwiej niż samochodowy czy szczególnie hipoteczny. Pieniądze na dowolny cel można otrzymać w banku, ale trzeba przejść regulaminową procedurę. Jakie dokumenty będą niezbędne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

ABC kredytów gotówkowych

Kredyty online i stacjonarne należą do najpopularniejszych sposobów łatania dziur w domowym budżecie lub pozyskiwania środków na spełnianie konkretnych marzeń. Są one udzielane przez banki, które oczekują później spłaty całej sumy, powiększonej o odsetki oraz dodatkowe opłaty (np. prowizję). Zaletą kredytów konsumpcyjnych jest szeroki zakres pieniężny. W ramach tego samego produktu finansowego możemy pożyczyć 2 tysiące złotych na wakacje, 20 tysięcy złotych na używane auto lub 100 tysięcy złotych na kapitalny remont całego mieszkania.

Banki nie udzielają kredytów wszystkim. Trzeba mieć tak zwaną zdolność kredytową oraz przejść weryfikację. Formalności jest, z oczywistych względów, znacznie mniej niż w przypadku kredytów hipotecznych, jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość i przygotować na określoną procedurę. Oto lista dokumentów niezbędnych do otrzymania kredytu na dowolny cel. Dowiedz się, dlaczego są potrzebne.

1. Dowód tożsamości

Chociaż kredyty gotówkowe nie są tak łatwo dostępne jak popularne „chwilówki na dowód”, w obu przypadkach niezbędnym dokumentem jest ten, który potwierdza tożsamość. Dla Polaków jest to dowód osobisty, względnie paszport. Przed udaniem się do banku warto sprawdzić obowiązujący regulamin. Cudzoziemcy nieposiadający obywatelstwa RP mogą mieć problem w wielu bankach, chyba że w danej placówce wystarczy paszport i karta pobytu.

Dowód tożsamości jest potrzebny do ustalenia tożsamości, wieku i narodowości. W dokumencie znajduje się numer PESEL, który przydaje się bankowi do sprawdzenia, czy figurujesz w rejestrze dłużników. Popularnym źródłem informacji na ten temat jest Biuro Informacji Kredytowej. Masz zaległości finansowe względem jakiejś instytucji? Po okazaniu dowodu te informacje na pewno wypłyną na światło dzienne! Dowód tożsamości musi być ważny, nie może być zastrzeżony (co robi się na przykład po kradzieży).

2. Zaświadczenie o dochodach

Bank jest zainteresowany spłatą całego zobowiązania w umówionym terminie, dlatego chciałby wiedzieć, jakie są Twoje regularne dochody. W przypadku kredytów gotówkowych często trzeba dostarczyć zaświadczenie o dochodach – na przykład od pracodawcy, który wskazuje rodzaj umowy, czas jej wygaśnięcia (jeśli jest określony), wysokość pensji. Spokojnie, jeśli nie posiadasz etatu, ale otrzymujesz dochody na przykład dzięki wykonywaniu dochodowych dzieł, również możesz liczyć na kredyt gotówkowy. Jeśli chodzi o emerytów, będzie potrzebny dokument z ZUS-u.

Co się tyczy zaś pożyczek pozabankowych, coraz częściej zamiast zaświadczeń wystarczy zwykłe oświadczenie o dochodach. Również banki odchodzą od zaświadczeń. Niekiedy, szczególnie przy kredytach gotówkowych na niskie kwoty, na preferencyjne warunki mogą liczyć stali klienci. Posiadasz rachunek bieżący? Masz regularne wpływy na konto? Któż lepiej od Twojego banku wie, że można Ci pożyczyć pieniądze, bo na bieżąco otrzymujesz przelewy, które pozwalają spłacić zobowiązanie.

Krótka procedura, szybkie pieniądze

Jak widać, aby uzyskać kredyt gotówkowy, nie trzeba dostarczać teczek wypchanych dokumentami, jak to bywa przy kredytach hipotecznych. Żeby otrzymać pieniądze na dowolny cel, wystarczy posiadać ważny dokument tożsamości, a zazwyczaj także dokument potwierdzający otrzymywanie regularnego wynagrodzenia czy świadczenia w rodzaju renty albo emerytury. Dopiero dzięki spełnieniu formalnych wymogów bank może rozpocząć procedurę weryfikacji oraz obliczania zdolności kredytowej.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz